Holba Premium a Holba Šerák si odvezly další drahé kovy ze zahraničních soutěží

  Přestože 11. listopad patří historicky spíše vínu, letos slaví hlavně pivaři. Hanušovickému Pivovaru Holba nadělil medaile hned ze dvou prestižních mezinárodních soutěží piv. Holba Šerák a Holba Premium získaly stříbrné medaile na International Beer Challenge 2020, Holba Premium přidala navíc i bronz ze soutěže European Beer Star 2020.

 

Letošní pivní soutěže neprobíhají s ohledem na pandemickou situaci standardním způsobem. Ztíženo je nejen samotné hodnocení degustátorů, ale i zajišťování soutěžních vzorků. Soutěže propojené s pivními festivaly a veletrhy musely být zrušeny, změny se dotkly i degustací a vyhlašování vítězů se přesunulo na online platformy, avšak úroveň soutěží a jejich prestiž se stále drží špičkové úrovně, byť bez veřejnosti. Přesto se podařilo celou řadu soutěží uspořádat tradičně na špičkové odborné úrovni a konkurence v nich byla opět velmi silná.

 

„Holba Šerák i Holba Premium patří nejen k našim nejoblíbenějším pivům, ale také k nejúspěšnějším pivům na pivních soutěžích. Každé podobné ocenění je pro nás velkým povzbuzením v situaci, kdy jsou restaurace zavřené, a naši zákazníci tak mají ke svému oblíbenému pivu náročnější cestu. Radost z medailí rovnou ze dvou takto významných zahraničních soutěží je tedy obrovská,“ komentoval úspěchy Ing. Vladimír Zíka, ředitel Pivovaru Holba Hanušovice.

 

International Beer Challenge 2020

Stříbrné medaile ze soutěže International Beer Challenge 2020, které získaly Holba Šerák a Holba Premium v kategorii Lagers jsou i s ohledem na velkou konkurenci významným úspěchem. Své soutěžní vzorky zaslalo do 81 vypsaných kategorií odrážejících rozmanitost vaření piva přes 40 zemí světa. Každý z více než 70 z odborných porotců skládajících se z maloobchodníků, dovozců, sládků i analytiků, obdržel vzorky pouze v očíslovaných nádobkách, aby byla zaručena nestrannost a mohli se soustředit čistě na celkový vzhled, aroma a zejména chuť piva.

 

European Beer Star 2020

Další významný přírůstek do sbírky ocenění si připsala Holba Premium, která na soutěži European Beer Star 2020 probíhající v první polovině října v Německu zanechala skvělý dojem. Holba Premium v kategorii Bohemian-Style pale lager skončila na bronzovém stupínku, a po nedávném bronzu ze soutěže World Beer Awards 2020 si tak v krátkém čase připsala již druhé ocenění z věhlasných mezinárodních soutěží.

 

Pivovar HOLBA, a. s., tradiční český výrobce (od roku 1874) se sídle<m v Hanušovicích je společně s pivovary ZUBR a Litovel součástí pivovarské skupiny PMS. Holba je regionální pivovar s celostátním dosahem, pivo však také vyváží např. na Slovensko, do Německa, Polska, Maďarska, Itálie, Finska, Švédska, Litvy, Estonska, Ruska atd., ale třeba i do Kolumbie.

Nejprodávanějším pivem je 11° ležák Holba Šerák, aktuálně se pyšnící zlatými medailemi z European Beer Challenge (EBC) a World Beer Awards (WBA) a oceněním Výrobek Olomouckého kraje. Úspěchy však slaví také Holba Premium – zlatá na EBC a stříbrná na WBA a druhé místo v soutěži České pivo. Jedinečnou součástí produkce pivovaru je výhradně čepovaný ležák Holba Keprník, vyráběný z podhorských ječmenů.

PODZIMNÍ NÁLADY Z TAIWANU

Nostalgický, meditativní a převážně deštivý podzim pokročil. Listí se probarvilo do plné škály svých pestrobarevných tónů, tak jako se nashromáždila pastelová mozaika nálevů naší letošní nabídky. Čajovníkový list-opad a takřka všechny sklizně roztodivného roku jsou už pod pražskou střechou.

Alishan wulong (Polozelený čaj z pohoří Ali) – v jižní části středního Taiwanu se tyčí ve své mohutnosti a svěží zelené kráse druhé nejvyšší pohoří tohoto subtropického ostrova. Mezi pralesem, prudkými skalisky a betelovými palmami skví se rozsáhlé plantáže, na nichž se obhospodařují keříky kultivaru Jin xuan, které jsou tak vyhlášené svými mléčnými tóny v chuti. A právě z tohoto typu keře pocházejí často ty nejsladší a nejaromatičtější Alishany. Oblé, plné, až kokosovité nádechy přírodních Alishanů jsou po Jihovýchodní Ásii tak populární, že se v některých výrobnách na Taiwanu i v Číně napodobují mísením levnějšího listoví s chemickým ochucovadlem. Produkt se pak, bohužel, velmi úspěšně prodává po mnoha zemích světa jako Nai xiang wulong (Polozelený čaj Mléčná vůně). Nutno varovat, že používaná aromata mohou být i zdraví škodlivá. Proto se rozhodně držme alishanských originálů. Letošní Alishan oxidovaný asi na 25% a jemně pečený skvěle ladí s čerstvým ovocem, či vánočním cukrovím.

Lalashan wulong (Polozelený čaj z pohoří Lala) – jižně od taiwanské metropole Tai pei nedaleko města Nei wan v oblasti Hsin chu se ve vysokých kopcích okolo 1900 m.n.m. opečovávají keříky kultivaru Qing xin oolong k výrobě poměrně málo známého výrazněji oxidovaného a šetrně do tmava pečeného pokladu. Tato krajina je turistickým rájem pro milovníky pralesní vegetace, strmých soutěsek a staletých památných stromů.

Vzhledem k tomu, že se toto pohoří nachází severněji a je nižší, než věhlasný taiwanský Alishan a Lishan, rostou zde keříky pomaleji a sklízí se zde později. Kvalita a energie listoví je však díky neuspěchanosti o to harmoničtější. Lalashan je typický svou jasnou oranžovo červenou barvou nálevu, medovo broskvovou vůní a hladkou plnou a hlubokou chutí skýtající bezpočet libých odhalení. K popíjení dokonalý ve dnech sychravého podzimu, když teplo na duši i těle si žádáme.

 

 

Dong fang mei ren, alias Oriental Beauty (Kráska Východu) – jeden z nejluxusnějších taiwanských čajů vůbec pochází z vesnic oblasti Emei na severozápadě ostrova. Oxidovaný  asi na 65% a velmi opatrně výrazně pečený. Jeho vzácná šťavnatá vůně a chuť vděčí za svou  intenzitu napadení drobným hmyzem – pidikřískem (Jacobiasca Formosana) – anglicky leafhopper.

Kráska Východu se i Taiwancům v jejich domovině často špatně shání, pravděpodobnost, že se urodí a sklidí prvotřídní lístky a k tomu, že dorazí žádaný hmyz, není příliš vysoká, čaje tak nebývá nikdy mnoho. To má samozřejmě vliv i na cenu. Na trhu se objevují i falešné napodobeniny tohoto kultovního čaje a to i z různých zemí – Číny, Vietnamu, Thajska. Tyto bývají vyrobeny bez účasti pidikřísků.

Dong fang mei ren bing cha aged 2013 (Kráska Východu lisovaná do tvaru koláčku) – naprostá rarita mezi polozelenými čaji vyrobená v roce 2013. Exklusivní lístky se lisují tak, aby nedocházelo k jejich zbytečnému poškození. Takto zpracovaný materiál se hodí k okamžitému prodeji, nebo k letitému zrání na způsob čínských Puerhů. Lisované čaje jsou častou výhodnou dlouhodobou investicí jak pro chuťové prožitky, tak pro finanční zisk. Veškeré Krásky Východu se báječně hodí k výraznějším sladkostem, ale také k párování s ušlechtilými koňaky, rumy a sladkými červenými víny včetně Portského.

Tyto dnes zmiňované částečně oxidované čaje jsou velmi vhodné k odpočinku, významným událostem i jako dárek pro znalce. Ideální pro přípravu v taiwanské gong fu (umělecké) soupravě s čichátky na degustaci vůně.

 

S radostí u popíjení letošního Alishanu sepsal Hubert Hátle Dobrá čajovna Václavské náměstí

Water Fake News aneb Největší mýty o pitném režimu

Dát si ráno sklenici vody s citronem nakopne metabolismus, ale během jídla byste se pití neměli ani dotknout. Voda z PET lahví je zdravotně závadná a kohoutková stačí na pokrytí celého pitného režimu. To všechno už jste slyšeli. Ale které z informací kolujících o pitném režimu jsou „fake“?

  1. Voda s citronem nakopne metabolismus

PRAVDA! Dát si ještě před snídaní vlažnou vodu s citronem doporučují výživoví poradci i příznivci čínské medicíny. Lékaři i trenéři. Důvodů je několik. Sotva vstanete, zamíříte na toaletu a tělo po dlouhé noci vyprázdníte. Zbavíte se tak řady toxinů, ale také tekutin, které – jak už víme – potřebuje tělo i pro své nejzákladnější pochody. Včetně metabolismu. Proto je důležité je doplnit.  Vlažná voda s citronem nejen „zavodní“, ale také doplní antioxidanty v podobě vitaminu C. A její přátelštější teplota ušetří žaludek šoku, tedy snáze nastartuje trávení.

  1. Nikdy nepijte během jídla

FAKE! „Příjem tekutin před jídlem i během něj pomáhá tvorbě slin, tedy prvotnímu zpracování potravy. Dostatek tekutin stravu ředí i v žaludku, tedy usnadňuje její finální trávení nebo následný pohyb natrávené stravy ve střevech,“ říká k tomu výživová specialistka, MUDr. Václava Kunová. A konečně díky dostatku tekutin se pak živiny a mikroživiny přece také dostanou do celého těla, protože tekutiny, především tedy voda, fungují v těle jako transportní servis.

  1. Voda z PET lahví je zdravotně závadná

FAKE!  Pokud vodu skladujete na místě bez přímých slunečních paprsků, je vše v pořádku. Ale nenechávejte otevřenou vodu, ani vodu ve sklenici dlouho stát na slunci nebo v teple. To pak mají totiž všechny stejný osud: po několika hodinách se v nich začnou množit bakterie.

  1. Kohoutková voda pokryje celý pitný režim

FAKE i PRAVDA! Kohoutková voda může s klidem tvořit základ pitného režimu a v případě dobře složeného jídelníčku, ve kterém nechybí žádné mikroživiny, jej může tvořit dokonce celý. Ale pokud víte, že to s jídlem máte nahnuté, že šidíte především příjem minerálních látek, můžete kombinovat nebo nahradit kohoutkovou ještě s dalšími druhy vody. Jaké to jsou?

  1. Pramenitá. Ta pochází přímo z chráněného pozemního zdroje a patří k tzv. slabě mineralizovaným vodám. Například pramenitá voda Rajec tělu nabízí vyvážený poměr a dobře vstřebatelné množství minerálních látek. A proto je také ideální pro každodenní pití.
  2. Minerální. Přičemž platí, že čím více mineralizovaná, tím menší množství jí při živinově vyvážené stravě potřebujete. Postrádáte-li například vápník, pak klidně volte minerálku s obsahem vápníku, jakou je třeba minerální voda Kláštorná Kalcia, která vám nabídne i další minerální látky, například hořčík.

„Míchat si můžete také domácí limonády, pít teplé i studené čaje nebo ředit vodou 100% ovocné šťávy. A pokud intenzivně sportujete, jsou zásadní iontové nápoje,“ doplňuje kompletní obraz o skladbě pitného režimu MUDr. Václava Kunová.

  1. Pití vody zabrání bolestem hlavy

FAKE i PRAVDA!
Bolesti hlavy můžou mít celou řadu příčin (například přetížení krční páteře při práci u PC). Ale pravda je, že nedostatek tekutin bývá příčinou nejčastější. „Je známo, že už menší dehydratace organismu, tedy ztráta 1‒3 % tělesné hmotnosti například po cvičení, ovlivňuje negativně náladu, soustředění a zvyšuje pravděpodobnost vzniku nepříjemných bolestí hlavy. Dehydratace naruší důležitou rovnováhu elektrolytů v organismu, proto je v momentě, kdy už problém vznikne, lepší tekutiny doplnit minerálkou. Ta, na rozdíl od vody z kohoutku, dodá také chybějící minerální látky,“ doporučuje optimální postup MUDr. Václava Kunová.

  1. Část tekutin můžete přijmout z jídla

PRAVDA! Někdy se to zdá nemožné „upít“ celý objem tekutin, ale to snadno vyřešíte. Perfektním zdrojem tekutin jsou například polévky (od vývarů po zeleninové krémy). „A využít pro doplnění pitného režimu můžete samozřejmě mnoho druhů ovoce a zeleniny. Některé z nich jsou více než z 90 % tvořené vodou!“ podotýká výživová specialistka.

  1. Vypít bychom měli všichni každý den alespoň dva litry

FAKE! Nastavení pitného režimu je individuální! Jiné objemy tekutin potřebují muži a ženy, děti a senioři, sportovci a lidé se sedavým stylem života. O jiné množství vody si tělo říká v létě, odlišné potřeby má v zimě. Roli sehrává jídelníček (ten s dostatkem zeleniny a ovoce není třeba tolik „upíjet“ jako jídelníček plný hotovek), váš věk a také váha. „Ta jediná je asi nejjednodušším orientačním bodem, protože platí, že na 1 kg váhy bychom měli přijímat asi 35 ml (v létě až 45) tekutin denně,“ doporučuje MUDr. Václava Kunová.

  1. Optimální pitný režim usnadňuje hubnutí

PRAVDA! Voda je základem všech procesů probíhajících v těle, včetně metabolických. Usnadňuje trávení, „vytěžování“ živin a mikroživin, odplavuje z těla toxiny. Proto se na pitný režim tlačí, když například bojujete s celulitidou. Voda nakopne i lymfatický systém! Tekutiny také zaženou první pocity hladu a potraviny s vysokým obsahem vody jsou skvělé pro nízký obsah kalorií, tedy můžete jich i při přísnějších dietních opatřeních sníst poměrně velké množství (což je skvělé pro všechny). Vyšší množství tekutin pomáhá aktivací metabolismu spálit několik set kilojoulů denně navíc. To se hodí obzvláště ve vyšším věku, kdy se bazální metabolismus přirozeným způsobem snižuje. A dostatek tekutin přispívá i k vyšší hladině energie, kterou potřebujete při sportování. Pro to všechno je důležité dobře pít!

pr

Nový rum Serum ve své chuti spoutal sto let staré legendy i exotiku panamského pralesa


TZ – NOVINKA – 10.11.2020

Prémiové rumy Serum jsou pevně provázané s příběhem Panamského průplavu, jejich domácím
přístavem je však Česká republika. Legenda jejich vzniku se začíná vyprávět v roce 1880 na druhé straně
Atlantského oceánu a voní kořením, exotickým ovocem a dřevem. Čtyři rumy Serum dnes zdobí lahev,
která svým tvarem připomíná slavné panamské rumové sudy. Za svou formu získaly destiláty
ocenění Obal roku 2020.

Serum se vyrábí pomocí stejných nadčasových metod, kterými se tento nápoj vyráběl v době stavby Panamského průplavu. Za tradičním panamským procesem výroby a exotickými surovinami stojí česká značka Kratochvílovci. „Kvalitní rumy z celého světa prodáváme už dvacet let. Chtěli jsme však vytvořit rum přesně podle našich představ, který splní všechna naše očekávání. Chtěli jsme mít zkrátka produkt,
na který budeme pyšní,“ říká o vzniku rumu Serum Michal Kratochvíl ze společnosti Kratochvílovci.

Vznik receptu destilátů provází legenda. Panamský průplav je jedním z novodobých divů světa, zkrátit si cestu z Atlantiku do Pacifiku o 11 tisíc kilometrů však stálo mnoho úsilí a lidských životů. Drsné pracovní podmínky v deštném pralese si proto dělníci zlepšovali dobrým panamským rumem. Serum se však zrodilo až ve chvíli, kdy kubánské ženy začaly přidávat svým tvrdě pracujícím manželům do rumu koření
a sušené ovoce. Tento lektvar dodával energii, pomáhal bojovat s malárií či hadím uštknutím – a navíc skvěle chutnal.

Základ novodobé řady Serum tvoří Elixir. Jantarová lahev v sobě ukrývá medové a ovocné aroma snáznaky mandlí a broskví. Serum Gorgas vzdává hold armádnímu chirurgovi Williamu C. Gorgasovi, který zachránil tisíce životů před hrozbou malárie a žluté horečky. Podle legendy tento druh rumu s marcipánovou a kořenitou vůní s nádechem medu, pomerančové kůry a dubu byl Gorgasův nejoblíbenější a dostával ho od místních každý rok jako výraz vděku. Vůbec první loď, která proplula kanálem, se jmenovala Ancon a tento název nese též třetí rum z řady Serum. V lahvi se mísí tóny vanilky, rozinek, fíků, datlí, mandlí a dřeva. Serum Puente Centenario září jako zlatá hvězda. Paprsky ve speciálním dárkovém balení připomínají most Puente Centenario, který v roce 2004 znovu spojil dva přeťaté kontinenty. V této limitované edici objevíte příjemně kořeněné a dřevité tóny s výraznou chutí ovoce.

Podobu vtisknul lahvím designer Marek Mikovec ze studia Mikovec Design a ocenila ji porota prestižní soutěže Obal roku 2020, v níž se Serum umístilo mezi vítězi. Lahve odkazují k originálnímu tvaru sudů s rumem, kterým se posilňovali panamští dělníci. Děje se tak sto let poté, co se Panamský průplav poprvé otevřel plnému a pravidelnému provozu. Kanál, coby jedna z největších staveb v historii lidstva, už více než století propojuje oceány a světadíly. Serum nyní spojuje u jednoho stolu.

Rumy Serum jsou k dostání v e-shopu www.kratochvilovci.cz, v pražských kamenných prodejnáchv Centrum Černý Most, Palladium,        Port v Holešovicích, a také v OC Olympia v Brně.

Kontakty:                                                                                      Mediální servis:
Kratochvílovci                                                                              cammino…
V Přístavu 2                                                                                  Dagmar Kutilová
Praha 7                                                                                           e-mail: kutilova@cammino.cz
www.kratochvilovci.cz                                                                tel.: +420 606 687 506
www.rumserum.com                                                                  www.cammino.cz
www.facebook.com/kratochvilovci