Dva nové speciály z pivovaru Proud oslavují ženy (nejen) v pivovarství: Hazy IPA – EPM 14°P a nealko Hazy IPA

Plzeňský minipivovar Proud se 8. března jako jediný v České republice stal dějištěm celosvětové akce Pink Boots Collaboration Brew Day. Symbolicky na MDŽ v Proudu uvařili na podporu a oslavu žen v pivovarství limitovanou várku ze speciální směsi chmelů od Yakima Chief Hops. Výsledkem jsou speciály Hazy IPA – EPM 14°P a nealko Hazy IPA, které zaujmou výrazným chmelovým aroma s nádechem citrusů, tropického ovoce i květin. Část výtěžku z prodeje putuje organizaci Pink Boots Society na vzdělávací programy určené ženám v pivovarnictví.

 

Charakteristika pivních novinek z pivovaru Proud:

Pink Boots Hazy IPA 14

Obsah alkoholu: 6,8 % obj.

Pivo silné, svrchně kvašené, nefiltrované

Složení: voda, ječný slad, ovesné vločky, chmelové výrobky

Lahev 750 ml / 104 Kč

 

 

 

 

Pink Boots Nealko Hazy IPA  

Obsah alkoholu: 0,5 % obj.

Pivo nealkoholické, nefiltrované

Složení: voda, ječný slad, ovesné vločky, chmelové výrobky

Lahev 750 ml / 94 Kč

Sezóna jarní zeleniny je tady. Nakupujte přímo u farmářů, jde to i bez trhů

Znamení toho, že je zima už dávno za námi, je kromě sluníčka také první zelenina a bylinky. Přestože hlavní sezóna začíná až v červnu, první nabídka čerstvých produktů se začíná objevovat už od poloviny dubna. Lokální producenti nabídnou kvalitní potraviny přímo z farmy, pro které si můžete dojet osobně nebo si je objednat pomocí bedýnkových systémů či e-shopů. Nakoupíte tak kvalitní, lokální potraviny, které vypěstovali zemědělci v souladu s přírodou a podpoříte místní ekonomiku.

Jestliže už netrpělivě vyhlížíte první čerstvou zeleninu, můžete se začít radovat. Duben se svou nabídkou ředkviček, salátů a špenátů zanedlouho vystřídá květen, který je právoplatně nazývaný měsícem čerstvé zeleniny. Po době, kdy jsme čerpali z uskladněných zásob, přichází konečně očekávaný a čím dál více oblíbený chřest, kedlubny, květák, mrkev a rozličné druhy salátů. Za čerstvou zeleninou doporučujeme vyrazit na některou z nejbližších eko farem, které nabízí i výběr z hodnotných mléčných a masných výrobků.

Pro kvalitní zeleninu za hospodářem

Nákup biopotravin pocházejících z místních farem je důležitou ekonomickou i ekologickou volbou. Kupovat od lokálních eko zemědělců nemá jen přidanou hodnotu v podobě kvality a následné chuti potravin, nýbrž tak pomůžete i regionální ekonomice a přírodě. Biopotraviny od místních pěstitelů nemusí být složitě přepravovány na velké vzdálenosti, a navíc jejich pěstování podléhá přísným pravidlům, které se snaží zachovat půdní bohatství i pro příští generace.

Náš tip: Pro jarní bio zeleninu vyrazte třeba do Zahrady Černíkovice u Rychnova nad Kněžnou. Pokud však nemáte cestu kolem, objednat si ji můžete jednoduše pomocí bedýnek.

Proč bio?

Kvalita, vysoký obsah minerálů i živin a v neposlední řadě také chuť. Produkty vypěstované v režimu ekologického zemědělství podléhají přísným legislativním pravidlům, která zakazují používání pesticidů i průmyslových hnojiv. Půdní úrodnost a kyprost pak biofarmáři udržují pomocí hnoje, kompostu a pestrým osevním postupem (tedy pestrým střídáním plodin), které částečně pomáhá i jako, prevence před chorobami a škůdci. Nejen proces pěstování, ale také uskladnění probíhá pod dohledem kontrolních organizací, které farmy každoročně navštěvují. Jedná se o organizace KEZ, ABCert, Bureau Veritas a Biokont.

Nejbližší ekofarmy

Seznam nejbližších míst, kde lze čerstvou zeleninu nakoupit, poskytnou interaktivní mapy na stránkách kamprobio.cz a lovime.bio.cz. Díky filtrování si zvolíte ty výrobky, o které máte zájem. Zobrazit tak lze třeba pouze zeleninu a ovoce, mléčné výrobky, ale třeba i domácí pivo. Nechybí ani krátký popis s dalšími údaji, jako je adresa či kontakt. Řada ekofarem dnes nabízí kromě webových stránek i facebook či instagram, můžete se tedy často podívat, jak farma vypadá a co vlastně nabízí. Uvidíte, že na mapách najdete opravdu velký seznam míst, kam můžete zavítat. Farmy v rámci prodeje často umožňují také osobní prohlídky, takže například na kozí nebo ovčí farmu, kde se to mláďaty na jaře jen hemží, můžete vyrazit i s dětmi.

Nemáte-li na návštěvu farmy čas, můžete využít e-shopy nebo tzv. bedýnkové systémy. Spousta hospodářů nabízí své bio výrobky i na farmářských trzích, kde by se měl prodejce vždy prokázat certifikátem uděleným jednou z kontrolních organizací. Bio výrobky případně seženete také v supermarketech. Ty musí být označeny logem biolistu nebo biozebry. Jedině tato dvě loga zaručí, že se jedná o bio kvalitu!

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou, která je nadstavbou pro standardní kontroly v konvenčním zemědělství.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení

Logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se užívá k označování biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.

Evropské značení

Pokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Birell představuje dvě nová nealkoholická piva, která překvapí svou bohatou chutí

Oblíbená značka nealkoholických piv Birell přichází na trh se dvěma novinkami, z nichž první se inspirovala českými ležáky a druhá pivním stylem IPA. Reaguje tak na popularitu nealkoholického piva v České republice, která se každým rokem zvyšuje. Birell Za studena chmelený i Birell stylu IPA jsou chuťově plnými nealkoholickými pivy, na jejichž receptuře se podíleli sládci z nošovického i plzeňského pivovaru. Uvedení na trh je doprovázeno reklamní kampaní, která prezentuje Birell jako plnohodnotný svébytný nápoj a sloganem „Ať si každý pije, co pít si chce“ dává důraz na vzájemnou toleranci konzumentů při volbě nápojů.

Obliba nealkoholického piva v České republice se dlouhodobě zvyšuje. Podle interních údajů Plzeňského Prazdroje se počet dospělých, kteří pijí nealkoholické pivo každý den, za posledních pět let více než zdvojnásobil – z 1,6 % dospělých v roce 2016 na 3,3 % v roce 2020. Naopak výrazně poklesl počet těch, kteří nealkoholické pivo nepijí vůbec – z 19,3 % v roce 2016 na 15,9 % v roce 2020.

To, že se postupně mění pohled na nealkoholické pivo, potvrzuje i fakt, že narůstá počet konzumentů, kteří si rádi dají nealkoholické pivo, i když jim nic nebrání dát si pivo alkoholické. V roce 2017 bylo nealkoholické pivo jasnou volbou pro 17 % konzumentů, v roce 2021 je to už 27 %. Tento trend není výjimečný a potvrzují ho i data ze zahraničí. „Svět kolem nás se mění a dynamicky se mění i životní styl. Stále více lidí vyznává aktivní přístup k životu. S tím souvisí i postupný nárůst spotřeby nealkoholických nápojů, včetně nealkoholického piva. Například ve Španělsku představují tržby za nealkoholické pivo již 18 % celkových tržeb za pivo. Odborníci předpokládají v příštích pěti letech nárůst celkové světové spotřeby nealkoholického piva o více než 7 %,“ říká Lenka Trvalcová, manažerka značky Birell.

Kvalitativní výzkumy ukazují, že českým pivařům schází větší chuťová rozmanitost nealkoholických piv. Uvítali by především chuťově plná nealkoholická piva, u kterých by mohli posedět podobně jako u dobrého ležáku. Tyto trendy a očekávání současných spotřebitelů podnítily značku Birell k produkci dalších variant nealkoholického piva s originální plnou chutí, která uspokojí i ty nejnáročnější pivaře.

Při tvorbě nových receptur nealkoholických piv Birell Za studena chmelený a Birell stylu IPA se spojili plzeňští sládci s nošovickými. „Než jsme se shodli na výsledných recepturách novinek, vyzkoušeli jsme různé poměry sladů, použitých chmelů i technologické postupy, které jsou součástí detailní tajné receptury. Sledovali jsme jediný cíl – uvařit piva chuťově zajímavá a dobře pitelná, aby se u nich dalo posedět třeba s kamarády v hospodě, až to situace dovolí. Podle prvních reakcí pivařů i odborníků se nám to povedlo,“ říká Jan Enge, vrchní sládek Plzeňského Prazdroje. Na výrobu obou variant byl použit standardní technologický postup, který se používá i při výrobě klasického alkoholické piva s tím rozdílem, že byly využity kvasinky Birell. Ty produkují minimum alkoholu a dovolují tak pivům Birell projít stejným procesem kvašení a dokvašování jako je u alkoholických piv.

Birell Za studena chmelený je oproti klasickému Birellu Světlému chuťově plnější, s výraznějším aroma. Sládci se nechali inspirovat standardním českým ležákem a snažili se uvařit nealkoholické pivo, které by si zachovalo jeho chuťový charakter.  Birell Za studena chmelený je vařen podobným technologickým postupem jako ležák, při použití většího množství speciálních sladů, které mu dávají bohatší plnější chuť. V průběhu procesu zrání je pro vyšší intenzitu přidáván za studena žatecký chmel Sládek. Díky tomu disponuje příjemnou hořkostí a vynikající pitelností.

Druhou novinkou je Birell stylu IPA. „Toto nealkoholické pivo je charakteristické svým citrusovým aroma, které mu dává speciální chmel Citra. Věříme, že si ho oblíbí příznivci pivních speciálů, především piv stylu IPA, jehož chutěmi a vůní jsme se nechali při tvorbě receptury inspirovat,“ vysvětluje Lenka Králová, marketingová manažerka nových kategorií. Pro vyšší intenzitu je Birell stylu IPA dochmelován ve fázi zrání.

Nealkoholická piva Birell Za studena chmelený a Birell stylu IPA jsou již v prodeji v obchodech v půllitrových vratných lahvích. Uvedení na trh je podpořeno reklamní kampaní, její součástí je televizní spot a digitální kampaň, které provází známá melodie z opery Carmen.

Kampaň si dala za cíl zbourat dlouhodobě zakořeněný předsudek o nealkoholickém pivu jako náhražce za pivo alkoholické ve chvílích, kdy si nemůžeme dovolit alkohol konzumovat. Svou kampaní Birell vystihuje současný trend rostoucí popularity nealkoholického piva jako plnohodnotného a svébytného nápoje vhodného i pro typicky pivní příležitosti, jako je posezení v hospodě s přáteli. Obhajuje právo na svobodnou volbu a prezentuje Birell jako produkt, díky kterému si každý pivař může dopřát plnohodnotný chuťový a společenský zážitek. Sloganem kampaně „Ať si každý pije, co pít si chce“ dává důraz na vzájemnou toleranci konzumentů při volbě nápojů.

TZ

Nové trendy v gastronomii: Češi více hlídají kvalitu potravin a grilují celý rok!

Svět gastronomie se mění a výrobci i prodejci potravin se musí přizpůsobovat novým trendům. Zákazníci už se nespokojí s lacinými náhražkami, ale jsou náročnější než před lety. Jak se mění preference Čechů, nám prozradil Claudio La Carbonara, ředitel sítě prodejen La Formaggeria Gran Moravia.

Kvalita potravin je v posledních letech velmi diskutovaným tématem. Český spotřebitel se za poslední roky změnil, podobně jako jeho požadavky, nákupní zvyklosti i přání. Lidé v tuzemsku stále bedlivěji sledují složení potravin a zajímají se o jejich původ. „Zaznamenáváme u zákazníků zvýšené povědomí jak o kvalitě potravin, tak o zdravé výživě. Jsou náročnější, více se zajímají o to, co kupují a konzumují,“ potvrzuje tento trend Claudio La Carbonara ze sítě prodejen La Formaggeria Gran Moravia a dodává, že Češi se zajímají nejen o samotné výrobky, ale také vyžadují kvalitnější servis, který jim prodavači poskytují. Očekávají, že jim personál poradí ohledně výběru, doporučí vhodné kombinace i využití, vysvětlí, jak potraviny nejlépe servírovat a skladovat… A případně že jim bude rovněž nabídnuto některé výrobky ochutnat dříve, než je zakoupí. „V síti našich prodejen jsme v tomto směru připraveni, proto nás tento trend velmi těší,“ dodává La Carbonara.

Milujeme grilování – nejen v létě!

Není tajemstvím, že Češi jsou milovníci grilování. S prvními jarními paprsky se zahrady a chatové oblasti vždy zahalily do typické vůně grilovaných lahůdek. Také v tomto směru ovšem přicházejí novinky. „Sledujeme nejen nové trendy, ale registrujeme především i změny v přístupu zákazníků ke grilování jako takovému. Grilování už zdaleka není doménou pouze teplých letních měsíců a zahradních posezení. Grilování se díky rozmachu elektrických grilů přesunulo do domácností a na balkóny, kde je dnes možné grilovat prakticky celoročně,“ popisuje změny v chování spotřebitelů Claudio La Carbonara. S tímto faktem souvisí i proměna samotného sortimentu, který návštěvníci obchodů s potravinami poptávají. „Například náš sezónní sýr na grilování Grilami, který byl původně na pultech našich obchodů pouze od dubna do října, jsme letos díky zvýšené poptávce s úspěchem nabídli zákazníkům již počátkem března,“ uvádí La Carbonara a dodává, že spousta dalších výrobků vhodných ke grilování (např. italské klobásky salsiccia nebo placky piadina) je dnes v síti prodejen La Formaggeria Gran Moravia standardně k dostání po celý rok.

Češi se novinek nebojí: zkouší kozí sýr, lanýže i bezlaktózový jogurt

Ačkoliv jsou Češi mnohdy považováni za konzervativní národ, stále více si v oblasti gastronomie rozšiřují své obzory, zkoušejí nové recepty i výrobky. Důkazem je také obliba kulinářských pořadů či food blogerek, ale také poptávka po novinkách v obchodech s potravinami. „V posledním roce jsme uvedli na trh celou řadu novinek, které potěší milovníky slaných i sladkých lahůdek. Mezi sýry, které jsou naší doménou, se objevily hned dvě zajímavé novinky: polotvrdý sýr Capriccio, který v naší sýrárně vyrábíme z kozího mléka a který se vyznačuje jemným kozím aroma, a sýr Trifolino z kravského mléka ochucený kousky pravých lanýžů,“ popisuje gurmánskou specialitu Claudio La Carbonara. Společným jmenovatelem poptávaných novinek je především kvalita a zdravá strava, která je neodmyslitelnou součástí celkového zdravého životního stylu. „Spokojenost a přání zákazníků jsou pro nás zásadní, takže jednou z novinek byl i dlouho očekávaný a také poptávaný bílý jogurt bez laktózy, který zraje, stejně jako ostatní naše jogurty, přímo ve skleničkách. Bezlaktózový jogurt si našel v průběhu roku své pevné místo v sortimentu i v jídelníčku zákazníků, a to nejenom těch, kteří mají intoleranci na laktózu, ale i ostatních, které zaujala jeho sladší chuť,“ vysvětluje La Carbonara. Obliba jogurtů obecně potvrzuje snahu Čechů o zdravý jídelníček. Využívat je lze i při vaření, pečení či u nepečených dezertů, anebo právě při oblíbeném grilování, kdy lze připravit různé jogurtové dipy. Stačí smíchat bílý jogurt s bylinkami, přidat trochu česneku a skvělá a zdravá omáčka ke grilovanému masu je na světě!

A co k pití? Oblibu si získala syrovátka i jogurtové nápoje

Novinky se objevují nejen v oblasti jídla, ale také pití. Velmi populární jsou například syrovátkové nápoje. „Jejich nabídku jsme rozšířili o atraktivní příchuť růžový grep, navíc v novém praktickém balení 500 ml. Mezi nejočekávanější přírůstky letošního roku pak patří osvěžující jogurtové nápoje vyráběné v naší sýrárně exkluzivně pro prodejny La Formaggeria Gran Moravia z vysoce kvalitního mléka,“ doporučuje Claudio La Carbonara. Jogurtové nápoje obsahují živé jogurtové kultury, jsou v sympatickém 250 ml balení vhodném pro velké i malé strávníky a vybírat je možné z pěti atraktivních příchutí, mezi kterými je i oblíbený kokos či broskev s maracujou.