Shihe: Dialog se světem v „jazyce čaje“

Dne 9. června se diplomaté a novináři z řady zemí světa vydali na „Cestu za nejkrásnější čajovou vesnici na Hedvábné stezce“. Podle Úřadu pro kulturu, rozhlas, televizi a cestovní ruch okresu Shihe ve městě Šen-jang v provincii Henan přijeli do okresu Shihe, aby prozkoumali tajemství čínského čaje. V prvních čtyřech měsících roku 2021 se po novodobé Hedvábné stezce vydaly do jiných částí Asie i do Evropy tři vlaky „China-Europe Express“ s nákladem šen-jangského čaje.

Portugalský velvyslanec v Číně, Jose Augusto Duarte uvedl, že Portugalsko bylo první evropskou zemí, která představila čínský čaj. V 16. století jej přivezli portugalští obchodníci. Byl tak drahý, že si jej mohla dopřát jen šlechta. Pití čaje představuje i dnes sofistikovaný rituál, který je součástí životního stylu. Dodal, že místní krajina je úžasná a lidé jsou krásní, vášniví, sebevědomí a šťastní.

„Čaj je dar Země i z nebes. Pití čaje prospívá zdraví i duši,“ řekl pan Jingon Kim, ministerský rada jihokorejského velvyslanectví v Číně. „Moje země dováží z Číny opravdu velké množství čaje.“ Jeho manželka, paní Jongyoung Park, je členkou Asociace degustátorů čaje a často se účastní aktivit spojených s čajem. Vyzkoušela si tradiční techniky sběru i pražení čaje a s Xiao Junjingem, dědicem značky zeleného čaje Xinyang Maojian, který je národním nehmotným kulturním dědictvím, si měla opravdu o čem povídat.

Pan Robert Quant, velvyslanec Bahamského společenství, byl čajovou plantáží ohromen. Doslova řekl: „Budu svým přátelům vyprávět, jak je to tu krásné a všem budu vřele doporučovat návštěvu.“

Pan Zhai Xiaobin, místostarosta města Šen-jang, vřele přivítal čínské i zahraniční hosty a podpořil výměnu a spolupráci v oblasti čaje.

Dobrý čaj může vzniknout pouze na svěžím horském vzduchu a z čisté vody řek. Shihe se nachází na dělicí čáře mezi severem a jihem a 70 % jeho plochy tvoří lesy. Jedná se o vnitrozemský okres s vesnicemi rozesetými po horách a mezi vodními plochami, kde panuje klid a pohoda. Čajová plantáž o rozloze 100 000 akrů je původním a hlavním místem výroby čaje Xinyang Maojian, který patří mezi deset nejznámějších čajů v Číně. Vesnice Haojiachong v Shihe je příkladem nádherné krajiny. Vesničané zde pěstují čaj po celé generace.

Čerstvé mikrobylinky a zelenina z pražské farmy HerbaFabrica jsou na dosah – i pro firmy a nejen v létě!

Z první městské farmy HerbaFabrica v Praze-Holešovicích míří povzbudivá zpráva: Čerstvé bylinky nabité vitamíny jsou na dosah po celý rok! A  nemusíte mít zahrádku, ani truhlíky za oknem či na balkóně. HerbaFabrica pěstuje lokální zeleninu a mikrobylinky přímo v oblíbeném Vnitroblocku, kde si je můžete také zakoupit. Výdejní regál stojí hned vedle baru a v něm v recyklovatelných obalech ředkev, hrášek, koriandr, bazalka, salát, slunečnice, petržel, meduňka, rukola…

Městská farma HerbaFabrica začala s pěstováním v holešovickém Vnitroblocku v září  2018 a hned v říjnu se stala vítězem 7. ročníku mezinárodního programu Social Impact Award. Vedle přímého prodeje dodává lokálně vypěstované, čerstvé plodiny také do pražských restaurací a bister a v rámci služby HerbaShare je nabízí do firem jako zdravé občerstvení. HerbaShare regál s lednicí pro uchovávání bylinek a zeleniny si mohou pronajmout také další prodejci, kteří chtějí být o krok napřed a svým zákazníkům potravinu budoucnosti poskytnout už nyní.

Vitamíny putují do firem i coworkingů

HerbaShare funguje velmi jednoduše. HerbaFabrica dodá regál s lednicí, kterou každý týden naplní zdravými plodinami, a firma tak získá atraktivní benefit pro zaměstnance. Vždyť kdo by si nechtěl zpestřit pitný režim, svačinu či oběd čerstvými bylinkami nebo třeba salátem, který dorůstá přímo v kanceláři, díky čemuž je maximálně čerstvý. Mikrobylinky z HerbaFabrica s náloží vitamínů posilují imunitu, přispívají ke snížení hladiny stresu, pomáhají předcházet vzniku cukrovky a srdečních onemocnění. A navíc, zdravá strava podporuje produktivitu až o 20 %.

Co jsou vlastně mikrobylinky?

Jde o výhonky rostlin ze semínek dorůstající do maximální výšky 10 centimetrů. Superpotravina, která se výborně kombinuje. Pro představu, 100 gramů klíčků ředkve obsahuje stejné množství vitamínů A a C jako 1 900 gramů vzrostlých ředkviček. Plodiny se pěstují v prostorově úsporných hydroponických kontejnerech, zásadně bez pesticidů. V moderními technologiemi kontrolovaném prostředí se jim dostává přesně tolik vody a živin, kolik potřebují. Díky tomu si po celý rok zachovávají výraznou chuť a vysoký obsah vitamínů. V HerbaFabrica je tedy stále slunečno a bylinky mají ty nejlepší podmínky k růstu, i když farma sídlí v nevyužitém sklepě.

Více na www.herbafabrica.com

Zahradní harmonie svěžího čaje TEEKANNE Garden Selection

Chcete v jednom čajovém doušku pocítit vůni rozkvetlých květin, šum stromů a dotek slunečních paprsků? Tak ochutnejte ovocný čaj TEEKANNE Garden Selection s harmonickou zahradní směsí, která vás v teplých dnech osvěží i jako ledový čaj.

Léto je konečně tady a s ním i potřeba dopřát si pořádné osvěžení. Ovocný čaj inspirovaný krásou zahrady TEEKANNE Garden Selection vám přináší přírodní směs, kterou můžete snadno proměnit
v lahodný ledový čaj. V karafě s ledem a snítkou máty vyniknou letní tóny bezinek, šťavnatého jablka
i blahodárné listy ostružiny. Vyvážený zahradní mix navíc podtrhuje svěží chuť citronu.

Příjemný čajový zážitek z řady World of  Fruits si můžete užít nejen jako studený drink do slunečných dnů, ale i klasicky pro zahřátí jako horký čaj.

Objevte i další chutě čajů Teekanne nebo vyzkoušejte čajové recepty. Pro více informací a tipů navštivte www.teekanne.cz.

Bylinné čaje TEEKANNE jsou k dostání za cenu 48,90 Kč.

BOHEMIA SEKT získal v prvním kole Prague Wine Trophy dvě desítky medailí včetně titulu regionálního šampiona šumivých vín

15. ročník soutěže Prague Wine Trophy odstartoval a medaile v kategoriích spadajících do prvního kola byly rozdány. 20 ocenění si odvážela i vína skupiny BOHEMIA SEKT, včetně titulu regionálního šampiona, tuzemského nejvýše hodnoceného vína, v kategorii šumivých a perlivých vín pro Bohemia Sekt Prestige brut.

První kolo Prague Wine Trophy 2021 zahrnuje 8 kategorií. Jednou z těch, kterými soutěž začíná, je i kategorie šumivých a perlivých vín. Jejím tuzemským šampionem se stal Bohemia Sekt Prestige brut, který se vyznačuje unikátním jiskrným vzhledem, nezaměnitelnou chutí, příjemnou zelenkavě zlatavou barvou a jemným dlouhotrvajícím perlením. Svou výjimečnost Bohemia Sekt Prestige brut již mnohokrát potvrdil i na dalších prestižních výstavách po celém světě. Vedle tohoto úspěchu získala šumivá vína společnosti BOHEMIA SEKT 3 velké zlaté, 6 zlatých a 2 stříbrné medaile. Oceněnými sekty s velkou zlatou „Prague Premium Gold“ medailí jsou jednoodrůdový Bohemia Sekt Prestige Chardonnay brut, Chateau Radyně extra brut a Chateau Bzenec brut. Mezi šumivými víny zlatem zazářilo i prosecco z vinařství Mionetto, které na českém trhu společnost BOHEMIA SEKT distribuuje.

Hodnotící komise porovnávala v prvním kole i vína odrůdy Pinot Gris neboli Rulandské šedé. Rulandské šedé pozdní sběr 2018 z Vinařství Pavlov s harmonickou chutí pravidelně sbírá ocenění na vinařských soutěžích. Nejinak tomu bylo i na Prague Wine Trophy 2021, ze které si odvezlo velkou zlatou medaili. Komise zlatou medailí ocenila i Rulandské šedé pozdní sběr ročníku 2019 z velkobílovického vinařství Habánské sklepy. Svá medailová želízka v ohni měla v rámci této kategorie i dvě vína značky Víno Mikulov Sommelier Club.

Oceněná vína:

Regionální šampion:

  • Bohemia Sekt Prestige brut, ročník 2018, číslo šarže 19052S

Velká zlatá medaile:

  • Bohemia Sekt Prestige Chardonnay brut, ročník 2018, číslo šarže 19049B
  • Chateau Radyně extra brut 2017, číslo šarže 18046E
  • Chateau Bzenec brut 2017, číslo šarže 18047A
  • Vinařství Pavlov Rulandské šedé PS 2018, číslo šarže 18035

Zlatá medaile:

  • Bohemia Sekt Prestige brut 2018, číslo šarže 19052U
  • Bohemia Sekt Prestige demi sec 2018, číslo šarže 19052T
  • Bohemia Sekt Prestige 36 brut 2015, číslo šarže 16029B
  • Bohemia Sekt Prestige rosé brut 2018, číslo šarže 19046A
  • Bohemia Sekt Louis Girardot brut 2017, číslo šarže 18048A
  • Chateau Bzenec brut 2016, číslo šarže 17057C
  • MIONETTO Prosecco DOC Treviso extra dry, číslo šarže L420339
  • Habánské sklepy Rulandské šedé PS 2019, číslo šarže 19732
  • Víno Mikulov Sommelier Club Hibernal PS 2020, číslo šarže 20022
  • Víno Mikulov Sommelier Club Sylvánské zelené PS 2018, číslo šarže 18151
  • Víno Mikulov Sommelier Club Rulandské šedé PS 2019, číslo šarže 20361
  • Víno Mikulov Sommelier Club Rulandské šedé VOC MIKULOVSKO 2019, číslo šarže 19046

Stříbrná medaile:

  • Chateau Radyně extra brut 2018, číslo šarže 19047A
  • MIONETTO Prosecco DOC Treviso brut, číslo šarže L420332
  • Bohemia Sekt Prestige brut 2018, číslo šarže 19052R

TZ

Nejlepší enolog a 27 medailí pro naše vína z prestižního hodnocení Bacchus Madrid!

Ve dnech 24.-27. května se v paláci Casino de Madrid konal již 19. ročník jedné z nejprestižnějších vinařských soutěží světa, Bacchus Madrid 2021. Z třídenního hodnocení 1691 vzorků vín ze 21 zemí světa si Česká republika odváží titul Nejlepší enolog v kategorii tichá vína a 15 zlatých a 12 stříbrných medailí!

Ocenění pro nejlepšího enologa získal pan Jiří Tomanhlavní enolog B\V Vinařství z Milotic, a to za nejlepší kolekci a zároveň i nejlépe hodnocené víno České republiky Ryzlink rýnský 2017 pozdní sběr, které získalo jednu ze třiceti dvou velkých zlatých medailí Gran Bacchus de Oro.

„B\V Vinařství svůj skvělý úspěch doplnilo o dalších sedm zlatých a čtyři stříbrné medaile. Dvě zlaté medaile si ze španělské metropole odváží Znovín Znojmo, po jedné zlaté medaili obdržel Gotberg, Nové Vinařství, Vinařství Lahofer, Štěpán Maňák a Sonberk. Výčet čtrnácti zlatých ocenění ještě doplňuje dvanáct stříbrných medailí. Neskutečný úspěch a skvělá reklama pro tuzemská vína ve světě,“ shrnuje výsledky a pocity ze soutěže Mirek Majer, který za společnost DAVINUS ve spolupráci se zkušenou slovenskou degustátorkou a další pravidelnou členkou mezinárodní poroty Editou Ďurčovou zároveň zajišťoval organizaci a společnou dopravu vzorků z České republiky.V mezinárodní porotě v letošním roce zasedli hodnotitelé z jednadvaceti zemí světa. Znovu nechybělo několik držitelů titulu Master of Wine, enologové nebo sommelieři s titulem MS. Česká republika byla počtem vzorků (75) po Španělsku, Mexiku a Slovensku čtvrtou nejlépe zastoupenou zemí. V odborné porotě ji zastupoval Miroslav Majer, ředitel společnosti DAVINUS, který měl v rámci letošního ročníku, již potřetí v řadě, čest jedné z hodnotících komisí předsedat. Společně s ním zastupoval Českou republiku i Martin Šmíd, sommelier společnosti Znovín Znojmo.

Bacchus Madrid je jednoznačně nejvýznamnější a nejprestižnější hodnocení vín na španělské půdě, které již pravidelně pořádá Unie španělských degustátorů, pod vedením jejího prezidenta, pana Fernanda Gurucharri Jaque, a ředitele, pana Miguela Berzosy. I letos bylo zaštítěno patronátem OIV a celá soutěž opět nechyběla na seznamu nejprestižnějších světových soutěží VINOFED.

Novou držitelkou titulu Kozel Mistr výčepní se stala Tereza Petřvalská z olomoucké Kozlovny

Nejlépe letos načepovat Kozla umí Tereza Petřvalská, výčepní z restaurace Kozlovna v Olomouci. Ve finále porazila patnáct výčepních z celé republiky a stala se tak držitelkou ocenění Kozel Mistr výčepní 2021.

Ve finále soutěže Kozel Mistr výčepní se spolu utkalo šestnáct finalistů, kteří vzešli z dvanácti regionálních kol, která proběhla ještě v loňském roce. Všichni finalisté museli prokázat nejen své dovednosti v čepování perfektní hladinky s bohatou krémovou pěnou, ale také ukázat, že umí skvěle pečovat o pivo. Každý Mistr výčepní by měl znát správnou techniku i styly čepování, vědět, jakou teplotu a tlak pivo potřebuje a zároveň znát i zajímavosti z pivní historie.

Podle odborné poroty ve všech těchto disciplínách excelovala Tereza Petřvalská, výčepní z Kozlovny v Olomouci. „Chtěla jsem zažít atmosféru soutěže a porazit své kolegy z naší Kozlovny. Když jsem vyhrála, naplnil mě neuvěřitelný pocit štěstí. Byl to splněný sen,“ komentuje vítězka Tereza Petřvalská. A zároveň vyzývá milovníky piva, aby teď, když jsou hospody zase otevřené, zavítali do své oblíbené hospůdky nebo restaurace, dali si jedno orosené a pozdravili svého výčepního, který se na ně celou dobu těšil. Vítězka získala památeční dřevěnou trofej s Kozlem, spolu s koženou zástěrou a pivem na celý rok zdarma.

Druhou příčku obsadil Daniel Novák z pražské Krymlovské Hospody, třetí místo patří Anně Juránkové z Kozlovky v Hradci Králové. Účast v soutěži dodává prestiž nejen samotným výčepním, ale i podniku, ve kterém soutěžící pracuje, což potvrzuje i Matěj Kučera, majitel Kozlovky v Hradci Králové: „Výčepní, který si prošel soutěží, je pro návštěvníky naší restaurace zárukou, že si u nás vychutnají pivo v té nejvyšší možné kvalitě. A to dokonce od opravdového mistra této profese. Jsme proto velmi rádi, že náš zástupce v soutěži uspěl, byla to pro nás po delší pauze velká vzpruha.“

Soutěž Kozel Mistr výčepní se koná od roku 2019. Finále loňského druhého ročníku, přesunutého kvůli pandemii koronaviru na letošní rok, nyní probíhalo za přísných hygienických podmínek a bez přístupu veřejnosti ve venkovních prostorách Sázavské Kozlovny. Podobné pro oba ročníky ale je, že první příčky soutěže Kozel Mistr výčepní zatím vždy obsadily ženy. „Naše pivo je tu pro všechny! Kozel je výjimečný tím, že chutná téměř všem milovníkům piva, ale právě u žen se těší zvláštní oblibě. To se pravděpodobně odráží i na Mistryních výčepních. Jsme rádi, že pomáháme bořit stereotypy o pivu jako o výhradně mužské záležitosti,“ uzavírá Vojtěch Homolka, sládek Velkopopovického Kozla.

S dlouhodobou úctou k řemeslu dbají ve Velkých Popovicích nejen na uchování a rozvoj tradičních pivovarských dovedností, které historicky stojí za úspěchem českého piva, ale podporují i profese, která se věnují péči o pivo poté, co opustí brány pivovaru. Asi nejdůležitější z nich je právě řemeslo výčepního. Hlavním cílem soutěže Kozel Mistr výčepní je nejen osvěta mezi výčepními, rozvoj této profese a posilování její prestiže, ale především podpora kvality čepovaného piva a úrovně pivní kultury v České republice.

TZ

GORDON’S UVÁDÍ NA TRH NOVÝ, DELIKÁTNÍ A ŠŤAVNATÝ GIN S TÓNY SICILSKÝCH CITRONŮ!

Po úspěšném jahodovém ginu Gordon’s Premium Pink uvádí Gordon’s na trh další originální novinku ze světa prvotřídních ginů. Gordon’s Sicilian Lemon v sobě snoubí dokonale vyladěnou chuť jalovce a čerstvých sicilských citronů. Nový gin nabízí všem milovníkům prvotřídních ginů originální možnost, jak si užít lahodnou letní chuť v nové dimenzi!

Gordon’s Sicilian Lemon nabízí pikantně šťavnatou chuť, co má říz! Byl vyroben podle originálního receptu Alexanda Gordona za použití prvotřídních a čistě přírodních surovin. Delikátní gin zaujme všechny fajnšmekry a milovníky ginu. Snoubí v sobě aromatické jalovcové tóny a osvěžující sicilské citrony. Dokonale si ho vychutnáte na ledu v kombinaci s tonicem Schweppes a šťávou z čerstvého citronu. „Lidé rádi experimentují s novými příchutěmi. Po úspěchu jahodového Gordon’s Premium Pink jsme se rozhodli obohatit naše portfolio o další ochucený gin, který dodá tradičním drinkům netradiční rozměr a originální šmrnc. Gordon’s Sicilian Lemon zaujme především svou dokonalou rovnováhou chutí a vůní – vynikající chuť tradičního jalovcového ginu byla obohacena o čerstvé sicilské citrony, které klasický gin s tonicem posunou do úplně nové dimenze chutí,“ dodává Jakub Kabourek, Brand Manager Johnnie Walker & Gordon’s ve společnosti STOCK Plzeň – Božkov.

Gordon’s je vůbec nejprodávanější značkou ginu ve Velké Británii a po mnoho let se těší velké oblibě mezi konzumenty i profesionálními barmany. Jeho kořeny sahají do roku 1969 a až do dnešní doby si zachoval tradiční výrobu dle poctivých řemeslných postupů za použití prvotřídních surovin té nejvyšší možné kvality. Giny z portfolia Gordon’s vynikají svou dokonale vyladěnou chutí s aromatickými tóny jalovce, pomerančové kůry, jahod, mandlí a dalších oblíbených příměsí.

Zažijte hravé a chutné léto se zmrzlinami Polárka

Polárka vstupuje i do letošní zmrzlinové sezony v plné síle. Hlavní novinkou jsou zmrzliny z jedinečné zakysané smetany Krajanka v pravé čokoládě. Zákazníci se mohou těšit na dvě příchutě, s vaječným likérem a na klasickou čokoládovou. Další novinkou je čokoládová verze populárního Oblížku, zmrzliny ve tvaru donutu, s vanilkovou příchutí, kakaovou polevou a cukrovými kousky. Dle předpokládaného trendu poptávky zákazníků připravila značka Polárka také nové balení nejprodávanějších šťavnatých ovocných zmrzlin Smoothie mango a Smoothie malina. Rovněž dochází k přebalení oblíbené zmrzliny inspirované stejně dobrým řeckým jogurtem Zorba – v příchutích s medem a mandlemi nebo lesním ovocem. Tyto zmrzliny budou nově dostupné i v praktickém kelímku. V rodinných baleních budou také k dispozici nanuky a to Smoothie mango a malina, Zorba s medem a mandlemi i Oblížek cukrový a kakaový. Značka Polárka Vám všem přeje krásné a pohodové léto.

„Přesto, že byl rok 2020 obecně velice složitý nejen díky pandemii, ale i díky nestálému počasí, které také prodej zmrzlin ovlivnilo, pustili jsme se do vývoje novinek značky Polárka pro letošní rok s velkou chutí,“ uvádí Martin Kincl, marketingový ředitel značky Polárka. „Počasí má totiž všeobecně na prodeje zmrzlin obrovský vliv. Již druhým rokem zaznamenáváme velké výkyvy teplot. Více teplých dní v kuse, které raketově zvyšují prodeje zmrzlin, jsme si naposledy užili v roce 2018. Až začátek loňské sezony prodeje zmrzlin pak poznamenala pandemie. Zákazníci se ze strachu uchýlili převážně k větším nákupům základních surovin a komodit místo produktů pro takzvané „rozmazlování“. Další vývoj situace však vedl k rozvolňování a letnímu cestování po ČR. To se projevilo v opětovném nastartování prodeje zmrzlin. V letošním roce předpokládáme podobný trend, který ovšem s sebou ponese i lehký procentuální přesun k výrobkům „take home“, tedy produktům, které si zákazníci odnáší domů, spíše než k impulsnímu nákupu jednoho kusu zmrzliny. Tomu jsme přizpůsobili i vývoj nových rodinných balení a dále balení tzv. multipacků – více kusů nanuků v jednom balení,“ dodává Martin Kincl.

Legendární značka zmrzlin Polárka se vrátila na scénu před třemi lety a od té doby její popularita strmě stoupá. Výrobky Polárka se na trhu objevovaly nepřetržitě od svého založení až do roku 1989, ale i po něm. Ovšem ne v takové míře, jako dříve. V roce 2018 prodělala značka Polárka velký comeback a dostala zbrusu novou tvář. Došlo k inovaci loga, kde i nadále zůstala ve znaku původní ikona – medvědice Polárka. Polárka ale nabídla zákazníkům i zcela nové výrobkové řady a představila celou řadu nejrůznějších zmrzlinových dobrot. Díky zájmu zákazníků v tomto trendu značka Polárka i nadále pokračuje. Velkým milníkem pro Polárku byl rok 2018, kdy její výrobu obnovila rodinná firma ALIMPEX FOOD a.s., a po letech odmlky znovu vrátila na pulty obchodů. Svůj název dostala Polárka po úplně prvním mláděti ledního medvěda, kterého se kdy v ZOO celosvětově podařilo odchovat až do dospělého věku. To se povedlo v pražské ZOO. Medvědí mládě bylo v té době velmi populární a stalo se jedním ze symbolů pražské zoologické zahrady. Pražské mrazírny proto využily její ohromné popularity a začaly v roce 1949 do obchodů dodávat zmrzlinu s jejím jménem i obrázkem. Polárka se tak stala dodnes užívaným synonymem pro zmrzlinu, i když od jejího vzniku uplynulo již více než 70 let.

Novinky roku 2021 značky Polárka

Krajanka zmrzlina v příchutích vaječného likéru a čokoládová

Značka Polárka přichází se skvělou novinkou na letošní léto – smetanovými zmrzlinami Krajanka – čokoládovou a s příchutí vaječného likéru. Nové zmrzliny spojují nejoblíbenější poctivou zakysanou smetanu a křupavou mléčnou čokoládu. Oba výrobky budu v prodeji za cenu 13,90 Kč.

 

 

Oblížek

Oblíbenou krémovou zmrzlinu Oblížek, připomínající  Homerův zákusek, doplní značka Poláka o novou příchuť. Původní zmrzlinu s příchutí donutu, růžovou polevou s barevnými cukrovými kousky obohatí novinka letošního roku Oblížek s kakaovou polevou. Ten vám učaruje svým mladistvým hravým vzhledem a barvami, se kterými si užijete spoustu legrace. Oblížek je ideální zmrzlina pro rozvíjení vaší kreativity a letní hraní s dětmi. Vyzkoušejte s nimi třeba fotky, Oblížek jako brýle nebo Oblížkové uši jako panda. Cena za 55 ml balení je 12,90 Kč.

Nově budou oba druhy Oblížků baleny i do výhodného rodinného balení 6 x 55 ml za cenu 53,90 Kč.

 

Smoothie

Řada zmrzlin Smoothie je nabitá ovocnou chutí manga nebo malin. Obsahují minimálně 30 % ovoce, takže jsou skvělou volbou na šťavnaté osvěžení v létě. V letošním roce je tato oblíbená zmrzlina k dostání i v kelímku (450 ml) za cenu 69,90 Kč nebo ve výhodném rodinném balení 8 x 55 ml za cenu 59,90 Kč.

 

 

Zmrzliny Zorba

Zorba nanuky inspirované stejně dobrým jogurtem řeckého typu, s medem a s praženými mandlemi v jogurtové polevě budou nově k dostání také v rodinném balení 4 x 100 ml za 59,90 Kč. Kelímek zmrzliny Zorba s medem a mandlemi nebo s lesním ovocem je v novém balení 450 ml  k dostání za 69,90 Kč.

 

Festival znojemských vín míří do Prahy

Nefalšovaná Morava v naší metropoli? Proč ne. Spolek VOC Znojmo pořádá první ročník Festivalu vína VOC Znojmo v Praze. „Ve Znojmě pořádáme náš festival, který představuje nově certifikovaná vína VOC Znojmo, letos v září již potřinácté. V červnu s ním poprvé vyrážíme do Prahy a moc se tam těšíme,“ potvrzuje předseda spolku VOC Znojmo František Koudela.

Centrem dění Festivalu vína VOC Znojmo v Praze se stane Villa Grébovka a přilehlé Havlíčkovy sady. Ve čtvrtek 17. června od 10:00 do 20:00 hodin se tam bude snoubit víno, folklór a gastronomie.

„V Praze vína VOC Znojmo rozhodně nejsou neznámá, narazíte na ně ve vinotékách i restauracích. Stále více Pražanů se o víno zajímá, navštěvují naše akce a jezdí k nám na Znojemsko na degustace. S myšlenkou uspořádat v Praze festival znojemských sauvignonů, ryzlinků a veltlínů jsme si pohrávali již delší dobu a jsme opravdu rádi, že se letos uskuteční jeho první ročník,“ dodává Koudela.

V nabídce bude ochutnávka 42 nově certifikovaných vín ročníku 2020 odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené od 20 vinařů ze Znojemské vinařské podoblasti sdružených ve spolku VOC Znojmo. Chybět nebudou ani vína VOC Znojmo předchozích ročníků a nabídku doplní další bílá, růžová i červená vína z produkce jednotlivých vinařství.

O pravou moravskou hudební atmosféru se postará Cimbálová muzika Jožky Šmukaře, pro gurmány budou připraveny gastronomické speciality.

Vstup na akci je zdarma, ochutnávka bude probíhat formou placených bločků. Pro více informací sledujte www.vocznojmo.cz a událost na Facebooku VOC Znojmo.

Akce se bude konat dle aktuálních epidemiologických opatření.

VOC Znojmo, založené v roce 2009, je prvním apelačním systémem v České republice, a představuje tak revoluční krok, který klade velký důraz na terroir, tedy označování vín podle místa původu. Vína VOC Znojmo sjednocuje mimořádná aromatičnost vín, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů, což má velký vliv právě na tvorbu aromatických látek. Díky těmto podmínkám jsou vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná.

Značka VOC garantuje chuťově plná a aromatická vína z ověřených oblastí Znojemska. Zkratka VOC znamená „vína originální certifikace“. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny tři pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Do spolku VOC Znojmo patří v současné době dvacet vinařství.

  1. DOBRÁ VINICE vinařství s.r.o. dobravinice.cz
  2. Josef Dobrovolný – Vinný sklep www.vinarstvi-dobrovolny.cz
  3. Vinařství Piálek & Jäger s.r.o. pialek.cz
  4. THAYA VINAŘSTVÍ, SPOL. S R.O. vinarstvithaya.cz
  5. VÍNO VANĚK s.r.o. tel.: 603 324 194, 604 566 175
  6. Vinařství LAHOFER, a.s. lahofer.cz
  7. Vinařství Líbal, s.r.o. vinolibal.cz
  8. Vinařství rodiny Špalkovy, s.r.o. spalek.bio
  9. Vinařství WALDBERG s.r.o. waldberg.cz
  10. Vinné sklepy Lechovice, spol. s r.o. vslechovice.cz
  11. VINO HORT, s.r.o. vinohort.cz
  12. Zemědělské družstvo Hodonice zdhodonice.cz
  13. ZNOVÍN ZNOJMO, a.s. znovin.cz
  14. Vinařství Sádek, s.r.o. vinarstvi-sadek.cz
  15. VINICE – HNANICE, s.r.o. vinice-hnanice.cz
  16. Vinařství HANZEL vinarstvihanzel.cz
  17. Arte Vini spol. s.r.o. artevini.cz
  18. Josef Kořínek josef-korinek.cz
  19. AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO, s.r.o. ampelos.cz
  20. Lukáš Kovalský-Vinařství SIMENON vinarstvisimenon.cz

TZ

Klasické moravské brambůrky vs. eurochipsy? Asi jako poctivý český mok z malého pivovaru proti europivu

Následující týdny budou ve znamení sportovních svátků. Nejdřív budeme fandit našim „chlapcům“ na Mistrovství světa v hokeji. Na to naváže v polovině června představení naší fotbalové reprezentace na Mistrovství Evropy a vše pak korunuje červencová Olympiáda. Spousta z nás si fandění nedokáže představit bez něčeho dobrého. A tady přichází otázka: když fandíme českému týmu, víme také, jaký je rozdíl mezi našimi tradičními smaženými brambůrky a takzvanými eurochipsy? Odpověď zní jednoduše: obrovský. Stejně jako třeba mezi pivem z malého tradičního českého pivovaru a tím, které se průmyslově vyrábí v obrovských tancích.

A jak to je konkrétně? Pro výrobu eurochipsů se brambory blanšírují: průmyslovým vymýváním v horké vodě plátky přicházejí o většinu přirozených vitamínů a živin. Stává se tak z nich spíš jen „nosič“ chuti z koření a aromat. Fakt, že význam brambory, jejích vlastností a chuti, téměř mizí, znamená, že k výrobě eurochipsů lze bez problému použít většinu možných odrůd. Eurochipsy také musí vydržet měsíce v regálech hypermarketů. Aby nezačaly žluknout, dávají se do neprůhledných pytlíků a trvanlivosti se dosáhne navíc přidáním dusíku. Samozřejmě jsou hodně standardizované tvarem a chutí.

V naší zemi ale pořád úspěšně bojuje o místo na slunci výroba tradičních smažených brambůrků. Základnu má hlavně na Moravě: funguje zde několik výrobců, kteří v nadnárodní konkurenci úspěšně drží prapor své řemeslné tradice. Kdybyste jim řekli, že vyrábějí „chipsy“, se zlou byste se potázali. U nich to jsou jen a pouze tradiční moravské brambůrky. Neblanšírují se: brambory se nakrájí, zlehka omyjí studenou vodou a hned se vkládají do horkého oleje. Proto si zachovají bramborovou chuť, cenné živiny i autentickou dužnatou strukturu. Na oleji pouze plavou, nejsou v něm potopené. Je jasné, že na takovou věc se nehodí každá brambora, která na poli vyroste. Vybírají se jen určité odrůdy od spolehlivých dodavatelů. Čerstvě usmažené brambůrky se klasicky plní do průhledných sáčků s obyčejným vzduchem a díky kvalitní logistice jsou většinou na pultech obchodů a restaurací během několika dní od jejich výroby. Sníst se mají čerstvé, maximálně v horizontu pár týdnů. „Samozřejmě mezi brambůrkou a chipsem je velký rozdíl. My děláme klasické smažené brambůrky; tak, jak se to vždy tradičně dělalo a lidé to měli rádi. Nechceme, aby tradiční brambůrky byly barevné, načančané a převálcované marketingem, ale spíš klasické a přírodní, které akorát zapadají do koloritu českých hospod, barů i obýváků. Jednoduché, domácké. Jde jen o to použít kvalitní brambory, nezbavit je blanšírováním živin, poctivě je nasmažit, zabalit a co nejdřív přinést lidem na stůl. Nic víc,“ říká k tomu Tomáš Krajči, majitel firmy, která ve Slavičíně na Valašsku vyrábí známé Cyrilovy brambůrky.

Tak jaký pytlík si u napínavých zápasů našich reprezentantů letos otevřete vy?