RECEPTY K BITRU

Honza Vorel je mladý talentovaný kuchař a rodák z Ivančic. V roce 2019 se zúčastnil kuchařské show Masterchef, ve které skončil na druhém místě. Vaření se více věnuje již od střední školy a během své kuchařské kariéry měl možnost vařit v nejlepších českých restauracích. Pro pivovar Starobrno připravil několik receptů, které si nejlépe vychutnáte s extra hořkým ležákem Starobrno Bitr.

Extra hořký Starobrno Bitr Světlý čtyřikrát chmelený hořký ležák Bitr se vaří tradičním způsobem na dva rmuty z nejkvalitnějších surovin. Za příjemné pravé chmelové aroma Bitr vděčí kombinaci tří prvotřídních typicky českých odrůd včetně nejznámějšího Žateckého poloraného červeňáku.

NAKLÁDANÝ CAMEMBERT SE UŠENÝMI ŠVESTKAMI A VLAŠSKÝMI OŘECHY

  • 6 camembertů
  • 250 g sušených švestek
  • 250 g vlašských ořechů
  • 1 l rostlinného oleje
  • 3 větší červené cibule
  • Sůl, pepř

Vlašské ořechy a švestky přesekáme na menší kousky, cibuli oloupeme a nakrájíme na tenká kolečka. Camemberty si rozřízneme podélně napůl a dobře osolíme a opepříme. Poté přidáme ořechy, cibuli a sušené švestky. Sýry vložíme do uzavíratelné sklenice a zalijeme olejem. Trošku protřepeme, abychom nádobu zbavili vzduchu. Skladujeme na tmavém místě s pokojovou teplotou. Necháme zrát 3–6 týdnů. Poté skladujeme v lednici. Oblíbenou chuťovku kombinujeme s dobře nachlazeným hořkým Bitrem.

VEPŘOVÁ LÍČKA NA BITRU S MÁSLOVOU KAŠÍ

Líčka si začistíme, osolíme a opepříme. Opečeme na oleji a stáhneme. Na tom samém hrnci zarestujeme i kořenovou zeleninu pořádně na barvu (barva orestované zeleniny udá i barvu výsledné omáčky). Poté přidáme cibuli a česnek. Přihodíme bylinky a stále restujeme. Přidáme koření a zalejeme Starobrno Bitrem. Všechna ta připečená chuť a barva se odvaří. Zredukujeme na 1 a zalejeme vývarem. Vložíme demi glace a líčka. Dusíme na středním plameni do změknutí. Poté vyjmeme líčka, omáčku přecedíme přes jemné sítko a zredukujeme. Nakonec před servisem jen vmícháme studené máslo a už nevaříme! Brambory si oloupeme a uvaříme do měkka v osolené vodě. Prolisujeme je, přidáme máslo a smetanu a vyšleháme do hladké konzistence. Párujeme s nachlazeným hořkým Bitrem, který ještě lépe podtrhne chuť.

  • 1 kg vepřových líček
  • 2 mrkve, kus celeru, 2 petržele
  • 1 cibule, 3 stroužky česneku
  • Svazek bylinek (tymián, rozmarýn…)
  • Divoké koření (černý pepř, nové koření, bobkový list)
  • 500 ml Starobrna Bitr
  • 50 g demi glace (možno vynechat)
  • 500 ml vývaru (ideálně hovězí, drůbeží)
  • Olej, sůl, pepř
  • 500 g brambor typu C
  • 100 g másla
  • 200 g 31% smetany

BROWNIES Z HOŘKÉ ČOKOLÁDY, VIŠŇOVÝM PYRÉ A BITR ZMRZLINOU

  • 200 g hořké čokolády
  • 175 g másla
  • 325 g cukru
  • 130 g hladké mouky
  • 3 vejce

Čokoládu s máslem rozpustíme, přidáme cukr, mouku a vejce a pořádně vymícháme. Vylijeme do malého pekáče vyloženého pečicím papírem. Pečeme na 170 °C cca 23 minut.

  • 200 g višní
  • 70 g cukr
  • Šťáva z jednoho citronu
  • Panák whisky

Višně si vypeckujeme. Z cukru uděláme karamel a vhodíme do něj višně. Necháme odvařit karamel (kdyžtak si můžeme pomoct troškou vody). Přidáme whisky a svaříme úplně tekutinu. Vymixujeme.

  • 100 g glukózy
  • 300 g 31% smetany
  • 200 g mléka
  • 250 ml Starobrna Bitr
  • 150 g cukru
  • 150 g žloutků

Smetanu, mléko, glukózu a Starobrno Bitr zavaříme. Žloutky si vyšleháme s cukrem a na tuto hmotu potom lijeme vařící směs. Opatrně a po troškách. Nalijeme do misky, dáme do mrazáku a každou hodinu promícháme, aby to neztuhlo na kámen.

CHILLI FEST 2022

Nejostřejší festival pod sluncem!

Již 8. ročník Chilli festu se uskuteční v sobotu 1. října v Pražské tržnici.
Tento rok k pálivosti a ostrosti chilli přibydou i ostré sekery a pily.
Ochutnat různé variace méně či více pálivých pokrmů můžete u více jak 30 stánků, včetně možnosti zakoupit chilli omáčky, semínka či letošní výpěstky.
Zlatým hřebem festivalu je SOUTĚŽ V POJÍDÁNÍ CHILLI papriček včetně soutěže v kádích s ledem.
V rámci dřevorubecké show uvidíte disciplíny jako hot saw, single buck, standing block chop a nebo například královskou disciplínu springboard.
Dorazí i aktuální mistryně Evropy a další závodníci TOP 10 v Evropě.
DOPROVODNÝ PROGRAM
10:00-19:00 – Barber shop + tetovací studio
11:00-12:30 – Evropská dřevorubecká show EUROJACK
14:00-15:30 – Soutěž v pojídání chilli na podiu
15:30-16:00 – Soutěž v pojídání chilli v kádích s ledem
VÝZVA pro soutěžící : zájemci pište na mail festivaly@foodevent.cz, děkujeme.
VÝZVA pro amatérské pěstitele chilli a výrobce chilli omáček
Kdy: sobota 1.10.2022 od 10:00 do 19:00 hod.
Kde: Pražská tržnice (hlavní náměstí), Praha 7 – Holešovice
Vstupné: 150 Kč, ZTP a děti do 12 let zdarma (každý obdrží dárek)

World Beer Awards 2022

Dvě zlaté, jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile si z letošního ročníku světové degustační soutěže World Beer Awards odnesla piva ze Svijan. Oba držitelé zlata – prémiový ležák 450 i Svijanský Kníže 13 % – se současně stali i národními vítězi v různých kategoriích ležáků, čímž se automaticky kvalifikovali do celosvětového klání, z nějž si „čtyřistapadesátka“ odnesla cenu za nejlepší světový světlý ležák českého typu v roce 2020.

Stříbrem byl při vyhlášení prestižních cen v Londýně ve stejné kategorii jako Svijanský Kníže oceněn Šlik. Bronzové medaile si ze soutěže odnesly Svijanský Máz 11 % a Svijanská Desítka.

The World Beer Awards je celosvětová soutěž, která vybírá nejlepší představitele různých mezinárodně uznávaných druhů piv, uděluje jim ceny a v celosvětovém měřítku propaguje tato nejlepší světová piva u spotřebitelů a obchodníků. Hodnotitelská komise se skládá z několika desítek předních světových znalců piva. Letos o cenách The World Beer Awards rozhodovalo v srpnu a členové jury opět hodnotili několik tisíc piv z několika desítek zemí.

Svijany mají v soutěži dlouhou tradici výborného umístění. Například prémiový ležák 450 v ní byl v roce 2020 vyhlášen za vůbec nejlepší světový světlý ležák českého typu (World’s Best Lager Czech-style Pale).

„Čtyřistapadesátka sbírá uznání od předních světových odborných degustátorů pravidelně. Není divu − je to naše chlouba už od roku 2014, kdy jsme tento prémiový ležák poprvé uvařili na oslavu450. výročí založení Pivovaru Svijany,“ řekl ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík. „Proto si také pečlivě hlídáme vybrané restaurace, v nichž se čepuje.“

„Další ocenění pro 450 a další svijanská piva nás samozřejmě velice těší. Je výrazem uznání nejen náročnému výrobnímu postupu a péči, kterou jim věnujeme, ale také výběru těch nejlepších surovin ─ od vybraných humnových sladů až po Žatecký poloraný červeňák z našich vlastních chmelnic,“ dodal svijanský sládek Petr Menšík. „Získaná ocenění jsou pro nás současně také další motivací, abychom pokračovali v nastoupené cestě. Dokazují totiž to, že jsme se před více než dvaceti lety při záchraně pivovaru rozhodli správně, když jsme na rozdíl od většiny jiných větších pivovarů vsadili na skutečně tradiční české výrobní postupy.“

Svijanská Desítka 10 %* – poctivá desítka se stupňovitostí přes deset procent vyráběná tradiční technologií s kvašením v otevřených kádích na spilce. V roce 2019 byla ve světové profesionální degustační soutěži World Beer Idol vyhodnocena jako nejlepší světové pivo plzeňského typu.

Svijanský Máz 11 % – svijanská klasika a nejprodávanější svijanské pivo jak v točené, tak lahvové variantě. Pivovar jej vyrábí již od roku 1998, kdy na českém trhu rychle zaplnilo mezeru mezi slabšími pivy „na žízeň“ a silnějšími dvanáctkami – ležáky. Nejlepší pivo plzeňského typu pro rok 2020 podle světové profesionální degustační soutěže World Beer Idol.

Svijanský Kníže 13 % – je silnější sváteční pivo, vyráběné tak, aby ještě více vynikly chutě a vůně typické pro ležáky. Pivovar jej vyrábí nejdéle ze všech silných piv – již od poloviny devadesátých let – a je také nejoblíbenější: tvoří více než polovinu celkového výstavu silných piv ve Svijanech. Vyznačuje se příjemně hořkou a plnou chutí. Naposledy získal zlatou medaili na soutěži Meininger’s International Craft Beer Award v roce 2021 v kategorii piv plzeňského typu a ležáků.

Prémiový ležák 450 pivo původně uvařené jen pro oslavy 450 let od založení pivovaru ve Svijanech, které nakonec zůstalo v sortimentu svijanských piv natrvalo. Je vyrobeno z poloraného žateckého červeňáku (Osvaldova klonu), humnového sladu z nezávislých sladoven a samozřejmě tradičním postupem – tedy kvašením v otevřených kádích na spilce a zráním v ležáckých tancích. Plné chlebnaté pivo s příjemnou intenzivní jemnou hořkostí. Vyhlášen za nejlepší ležák českého stylu na světě v soutěži World Beer Awards 2020.

Šlik – jedenáctistupňový plnosladový světlý ležák zlatavé barvy. Charakterizuje jej vyvážený poměr řemeslných sladů a tradičních odrůd českého chmele s důrazem na poloraný žatecký červeňák, voda z hlubin Českého ráje a řemeslný výrobní postup. Připomíná památku Jáchyma Ondřeje Šlik, jednoho ze 27 českých pánů popravených po prohrané bitvě na Bílé hoře, který byl jedním z prvních majitelů svijanského pivovaru.

Pivovar Svijany

Pivovar ve Svijanech byl založen v roce 1564 a je tak jedním z nejstarších českých pivovarů vůbec. Jeho novodobá historie se datuje od poslední změny vlastnického uspořádání v roce 1998, kdy se novým vlastníkem upadajícího pivovaru s výstavem 30 tisíc hektolitrů stala ryze česká společnost Pivovar Svijany, s. r. o., (po roce 2005 Pivovar Svijany, a. s.). Od té doby pivovar zněkolikanásobil výstav a stal se jednou z nejoblíbenějších značek tradičního českého piva. Loni pivovar uvařil celkem 685 290 hektolitrů piva. Pivovar Svijany si zakládá na tradičním výrobním postupu tzv. dvourmutovém způsobu vaření, kvašení v otevřených kádích a dlouhodobém zrání piva v ležáckých sklepích. Pro výrobu bohatého sortimentu sedmnácti převážně nepasterizovaných piv používá většinou humnový slad z malých českých a moravských nezávislých sladoven, vodu z vlastních studní a žatecký poloraný červeňák z vlastních chmelnic. Do svého rozvoje Pivovar Svijany v uplynulých letech investoval přes 900 milionů Kč, naposledy do nové stáčírny plechovek za 100 milionů Kč. Významně také investoval do odkupu chátrajícího svijanského zámku od soukromého vlastníka a jeho rekonstrukce. Zámek Svijany byl odjakživa součástí pivovaru, proto byl v roce 2016 znovu otevřen veřejnosti, která může kromě prohlídky zámeckých prostor absolvovat i exkurzi v samotném pivovaru Svijany a poznat tradiční výrobu českého piva na vlastní oči.

www.pivovarsvijany.cz, www.facebook.com/svijany, www.instagram.com/pivovarsvijany/

 

 

 

 

 

Pikantně svěží čaj TEEKANNE Ginger & Lemon

Máte rádi pestrou směs chutí, které dohromady tvoří jedinečný zážitek? Nenechte si ujít čaj se zázvorem a citronem Ginger & Lemon od TEEKANNE, který k dokonalosti dovádí voňavá pomerančová kůra, lékořice a citronová tráva.

Osvěžující a zároveň kořenitý, takový je zázvorovo-citronový čaj od TEEKANNE. Citron jako šťavnatý symbol vitamínu C dodává výslednému nápoji svěžest, kterou chuťově podtrhuje citronová tráva, citronová verbena a citronová kůra. O pikantní rozměr se stará zázvor, všem dobře známé koření z oddenku stejnojmenné rostliny, který je pro každý hrnek čaje odměřen v přesně vyváženém množství pro co nejpříjemnější chuť.

Připravte si svůj kořenitý svěží nápoj tak, jak je právě potřeba. Horký TEEKANNE Ginger & Lemon v chladných dnech nádherně prohřeje celé tělo a v horku jej stačí vychladit, přidat kostky ledu a vychutnat si báječný ledový nápoj.

Objevte i další chutě čajů Teekanne nebo vyzkoušejte čajové recepty.

Pro více informací a tipů navštivte http://www.teekanne.cz.

 

Každé osmé prodané pivo z Prazdroje je nealkoholické

Dlouhodobý růst populární značky Birell v letošním roce ještě akceleruje. Za prvních sedm měsíců roku prodal Prazdroj o čtvrtinu nealkoholických piv více než ve stejném období loňského roku. Roste přitom jak základní, neochucená verze Birellu, tak i nealko radlery, tedy Birelly ochucené přírodními ovocnými šťávami. V posledních letech se zvyšuje zájem o nealko piva u mužů.

Na úspěchu nealkoholických piv se podílí jak spotřebitelé, u kterých se těší stále větší oblibě, tak i Prazdroj, který přichází s neustálými inovacemi a vylepšeními a podporuje jejich prodej jak v hospodách, tak i obchodech. Zatímco ještě před pěti lety se značka Birell podílela na prodejích Prazdroje necelými sedmi procenty, aktuálně je to 12,6 procenta. V absolutních číslech jsou dosavadní letošní prodeje dokonce vyšší, než kolik se prodalo Birellu před pěti lety za celý rok. Roste přitom prodej jak balených Birellů v lahvích a plechovkách, tak i čepovaných variant. Výrazně rekordním prodejům nahrává letošní teplé léto, kdy lidé ve velkém vyhledávají nealkoholické osvěžení.

„Nealkoholická piva jsou jednoznačně nejrychleji rostoucí částí pivního trhu a jejich význam nadále poroste. Tomu odpovídá i pozornost a péče, kterou jim věnujeme. Inovujeme receptury, neustále vylepšujeme naši nabídku, přičemž se soustředíme jak na obchody, tak i na podporu prodeje čepované verze Birellu. Chceme, aby si z naší nabídky vybral každý dospělý podle svých preferencí. Protože i s nealkoholickým pivem si lze užít večer v hospodě s přáteli,“ říká Roman Trzaskalik, marketingový ředitel Plzeňského Prazdroje.

Zajímavostí je, že u obou variant, jak ochucených nealko radlerů, tak i základní řady Birellu, roste počet konzumentů z řad mužů. Ještě před pěti lety dominovaly ve spotřebě ochucených Birellů ženy, nyní patří 54 % jejich spotřeby mužům. „Rostoucí prodeje ukazují, že Birell není jen náhražkou ve chvíli, kdy si nemůžete dopřát alkoholické pivo, ale díky svým vlastnostem je pro stále víc lidí vědomou první volbou nealkoholického osvěžení. Stejně tak padá nálepka, že je ochucený Birell spíše pro ženy, protože muži po něm v poslední době sahají častěji,“ uvádí Oliver Jáchymovský, senior brand manažer Birellu.

Letošní výrazný růst prodejů je tažen jak klasickými Birelly, tak i těmi ochucenými a prim přitom hrají právě inovace. Na začátku roku Prazdroj vylepšil recepturu Birellu Světlého, sládci nově používají pro jeho vaření více druhů sladu, upravili chmelení i proces rmutování. „Výsledkem je bohatší chuť, která přiblížila Birell Světlý ještě více chuti klasického českého piva. Lidé si chtějí dopřát výraznější chuťové zážitky, to platí i pro nealkoholická piva, a to se nám podle reakcí spotřebitelů u nové receptury povedlo,“ uvádí Oliver Jáchymovský. Úspěšné jsou i prodeje loňských novinek neochuceného nealko piva – Birellu stylu IPA a Birellu Za studena chmeleného.

Na úspěchu ochucených variant se výrazně podílí rostoucí prodeje čepovaného Birellu Pomelo&Grep v hospodách a restauracích. „Ochucené Birelly se staly pro mnoho lidí variantou k syceným limonádám. Jejich obliba roste hlavně v létě, kdy nabízí kombinaci hořkosti chmelu s chutí ovoce, a to v nealko vydání. Vidíme to i v hospodách, letos od ledna do července jsme prodali sedm krát více čepovaného Birellu Pomelo&Grep než v roce 2018 a ve srovnání se stejným obdobím loni jde o téměř 80% navýšení,“ doplňuje Oliver Jáchymovský. I zde ale bodují novinky – oblibě se mezi spotřebiteli těší letošní limitovaná edice čtyř nových ochucených nealko radlerů – Višeň & Ostružina a Citron & Máta i dvě varianty se sníženým obsahem cukru o 30 % – Malina a Bezový květ.

 Birell se stal oblíbeným nápojem především při aktivním odpočinku nebo u sportovců, kteří jejich prostřednictvím doplňují tekutiny a minerály. Našel ale také místo v restauracích jako ideální nápoj k obědu.

tz

Šaratice podporuje hladký průběh zdraví žen

Zácpou trpí až 50 % žen a zároveň je pro 36 % žen toto téma silné tabu. Jsou daleko víc ochotné otevřeně mluvit o menstruaci, nadváze nebo problémech s vypadáváním vlasů. Přesně to zjistil průzkum agentury IPSOS, který si nechala vypracovat značka minerální vody Šaratica. A jak je všeobecně známo, tabuizování problému jej většinou dále zhoršuje. Značka Šaratica proto ženy vyzývá, aby se o tomto tématu nestyděly mluvit.

 

Mohlo by se zdát, že žijeme v době, kdy se otevřeně hovoří prakticky o všem. Jsou však témata, o kterých to ještě stále neplatí. Jedním z nich je právě zácpa a obecně vykonávání velké potřeby. Toto téma je složité speciálně pro ženy. Pocit, jestli nejsou na toaletě příliš dlouho. Nebo že po nich půjde někdo další. Mnohdy také pocit, že na vykonání této potřeby nemají dost času, jsou na frekventovaném nebo neznámém místě, na místě se špatnou hygienou nebo obava, že je někdo z vedlejší kabinky uslyší. To vše způsobuje stres, který je pro zácpu jedním z klíčových faktorů. „Dlouhodobý diskomfort, nestandardní podmínky v zaměstnání a stresové stimuly mohou v určitých případech vyvolat zácpu, nebo ji třeba i zesilovat,“ komentuje doc. MUDr. Pavel Kohout, přednosta Interní kliniky 3. LF UK a FTN.

 

Ženy raději mluví o celulitidě a nadváze než o problémech se zácpou

Fakt, že zácpou a s ní spojenými problémy trpí zejména ženy, potvrdily i výsledky průzkumu. Zácpu řeší až 50 % žen a zhruba třetině dělá problém o tomto tématu vůbec mluvit. Pro 32 % žen představuje problém dojít si na velkou v zaměstnání, 41 % žen si na ni nedojde na návštěvě u partnera a 51 % žen v restauraci. 62 % dělá problém vykonat velkou potřebu na jakékoliv návštěvě a 79 % na veřejných záchodcích. Muži jsou na tom oproti ženám o poznání lépe. Dojít si na toaletu u partnerky dělá problém jen 23 % z nich, v restauraci se tento problém týká 32 % mužů, na návštěvě 42 % a na veřejných záchodcích 52 % z nich.

 

Z ožehavých témat se nejvíce žen stydí mluvit o problémech v sexuální oblasti (60 %) a o gynekologických potížích (52 %). Hned za nimi následuje téma zácpy (44 %) a až za ní jsou problémy s menstruací (28 %), celulitidou (23 %), nadváhou (21 %) nebo vypadáváním vlasů (16 %).

 

Téma zácpy je v naší společnosti ještě stále něco, o čem se neradi bavíme. Zejména ženy toto téma považují za silné tabu a málokomu a málokdy se s tím svěří. Ženy přitom trpí zácpou oproti mužům daleko častěji a důvodem může být kromě jiného právě již zmíněná tabuizace, protože mezi muži je téma zácpy a velké potřeby bráno s větší nadsázkou a humorem. A možná i to může být jeden z důvodů, proč jim to nepůsobí takové stigma.

 

Proces detabuizace zácpy

U problémů s naším tělem často hraje detabuizování zásadní roli. Může vést třeba k včasné návštěvě lékaře, nebo k větší psychické pohodě, která problém pomáhá řešit. Za zmínku stojí řada úspěšných projektů, které se zaměřily třeba na prevenci rakoviny prsu a varlat, nebo přijímání lidí s psychickým onemocněním do společnosti. Právě otevřenost a často i medializace vedou k řešení problémů. Proto se značka Šaratica rozhodla veřejně otevřít téma zácpy a velké potřeby a vyzvat ženy, aby se o tomto tématu nebály mluvit.

 

„Letos s komunikací začínáme a dáváme na stůl klíčová čísla z průzkumu, která lidem pomohou uvědomit si problém. Budeme v projektu pokračovat dlouhodobě. Zácpa není populární téma, ale náš projekt komunikace může řadě lidí, a na prvním místě ženám, pomoci,“ komentuje Kateřina Ceralová.

 

Jak proti zácpě bojovat?

Vedle psychické stránky věci je při problémech se zácpou samozřejmě také důležitá prevence. „Zácpě můžeme předejít dodržováním pravidelného pitného režimu, pohybovou aktivitou, stravou s dostatkem vlákniny a nezadržováním defekačního reflexu. Důležité je neodkládat defekaci na větší interval než 3-4 dny. Skvěle fungují také různé podpůrné prostředky. Může to být třeba právě Šaratica, silně mineralizovaná voda, která pomáhá udržovat optimální konzistenci stolice,“ říká docent Pavel Kohout. K dalším přírodním prostředkům, které boj se zácpou mohou ulehčit, patří také křížaly, kysané zelí, jogurty, ovocné kompoty, zelenina nebo sušené listy či kořeny pampelišky. V případě akutní zácpy

je možné použít také laxativa. „Obecně platí, že Šaratica pomáhá udržovat optimální konzistenci stolice. Dospělým proto doporučujeme vzhledem k projímavým účinkům této minerální vody pít mezi 150 až 250 ml denně na lačný žaludek. Kdo však již Šaratici pije pravidelně, doporučujeme 50 ml vždy po jídle, ideálně 2 x 3 denně, říká Kateřina Ceralová z týmu minerální vody Šaratica.

 

O minerální vodě Šaratica

Jedinečná minerální voda Šaratica pochází z jižní Moravy. Najdete tu 150 studní, ze kterých se čerpá a následně plní do lahví. Pochází z přírodního léčivého zdroje a díky výjimečnému složení pomáhá lidem se zažívacími potížemi. Šaratica obsahuje dvě hořké soli – Epsomskou a Glauberovu, které na sebe v trávicím traktu navážou vodu a tím pomáhají lepšímu vyprázdnění. Je to přirozený způsob, jak podpořit správné fungování trávícího traktu. Blahodárné účinky této přírodní minerální vody jsou známé stovky let, do lahví se plní již od roku 1896. Od roku 2020 je Šaratica součástí portfolia minerálních vod společnosti Kofola ČeskoSlovensko.

* Výzkum pro značku Šaratica provedla společnost Ipsos na vzorku 514 lidí v červnu 2022.