Emeritní sládek Pivovaru PRIMÁTOR Pavel Kořínek vstoupil do síně slávy.

Pavel Kořínek, bývalý dlouholetý sládek náchodského Pivovaru PRIMÁTOR, byl ve středu 14.9.2022 uveden do Síně slávy českého pivovarství a sladařství. Stalo se tak v rámci programu Svatováclavských slavností, které se konaly v Praze.

„Uvedení do síně slávy je asi největší odměnou a poctou, které se my pivovarníci můžeme dočkat. Jde o ocenění celoživotní práce,“ připomněl ředitel pivovaru Petr Kaluža. Ocenění uděluje Český svaz pivovarů a sladoven od roku 2002.

Pavel Kořínek se narodil 23. března 1951 ve Vysokém Mýtě do pivovarnické rodiny. Už jeho dědeček Josef pracoval v zámeckém pivovaru Dolní Kralovice na Benešovsku, jeho tatínek Eduard byl postupně sládkem v pivovarech ve Vysokém Mýtě, Chocni, Hlinsku v Čechách a v Náchodě, aby se nakonec stal podnikovým ředitelem Východočeských pivovarů Hradec Králové. Maminka Vlasta se sice v oboru nevyučila, ale léta pivo vařila, nejprve v Hlinsku, poté v Náchodě.

Rozhodl se pokračovat v rodinné tradici a začal studovat Střední školu potravinářské technologie v Praze v Podskalské. Po maturitě v roce 1970 a absolvování dvouleté vojenské základní služby nastoupil do pivovaru Náchod. A zůstal tu 41 let. Už roku 1975 se stal vedoucím výroby, což bylo tehdejší označení sládka. Postupně prošel i provozy v trutnovském a broumovském pivovaru, které pod Náchod spadaly. Sládkem v Náchodě zůstal i poté, co se v 90. letech pivovar vrátil původnímu majiteli, městu Náchod. Od roku 2008 až do konce profesní dráhy zastával funkci obchodního sládka.

Kromě toho, že se spolupodílel na zavedení výroby speciálů v Náchodě, byl i jedním z průkopníků návratu vaření pšeničného piva v Česku. Pivovar PRIMÁTOR obnovil jeho produkci v roce 2003. První zmínka o tom, že Náchod vařil „bílé pivo“, je však už z roku 1851. Když se roku 2013 v Londýně vyhlašovaly ceny World Beer Awards získalo napříč všemi kategoriemi titul nejlepší pivo světa právě pšeničné PRIMÁTOR Weinzenbier.

Do důchodu odešel Pavel Kořínek v roce 2013. Ovšem vazby s pivovarem nepřerušil. Má živnostenský list na průvodcování a poradenství. A tak dodnes provádí exkurze a chodí do pivovaru na degustace, na nichž každý týden hodnotí kvalitu výroby.

„Stále platí a bude platit pro české pivo, že české pivo je skoro učiněný paradox: vždyť je studené a přece hřeje, je hořké a sládne, je to tekutina a je to chléb, není to mazadlo a přeci se jím může člověk namazat, je to nápoj v zármutku i ve veselí, má čepici a nemá hlavu a pije se ze žízně pro žízeň. A pokud budou v dalších letech sládci vyrábět pivo s touto charakteristikou, bude české pivo stále nejžádanější pivem světa,“ neobává se Pavel Kořínek.

Síň slávy českého pivovarství a sladařství

Od roku 2002 jsou do ní uváděny osobnosti pivovarsko-sladařského sektoru za celoživotní přínos oboru. Dosud takto bylo poctěno 39 osobností. Jde o odborníky, kteří svými znalostmi, schopnostmi, pracovitostí a morálními hodnotami přispěli k etablování pivovarnictví a souvisejících oborů ve společnosti a kultuře České republiky. Laureáti Síně slávy jsou vyhlašováni každoročně během Svatováclavských slavností.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *