Water Fake News aneb Největší mýty o pitném režimu

Dát si ráno sklenici vody s citronem nakopne metabolismus, ale během jídla byste se pití neměli ani dotknout. Voda z PET lahví je zdravotně závadná a kohoutková stačí na pokrytí celého pitného režimu. To všechno už jste slyšeli. Ale které z informací kolujících o pitném režimu jsou „fake“?

  1. Voda s citronem nakopne metabolismus

PRAVDA! Dát si ještě před snídaní vlažnou vodu s citronem doporučují výživoví poradci i příznivci čínské medicíny. Lékaři i trenéři. Důvodů je několik. Sotva vstanete, zamíříte na toaletu a tělo po dlouhé noci vyprázdníte. Zbavíte se tak řady toxinů, ale také tekutin, které – jak už víme – potřebuje tělo i pro své nejzákladnější pochody. Včetně metabolismu. Proto je důležité je doplnit.  Vlažná voda s citronem nejen „zavodní“, ale také doplní antioxidanty v podobě vitaminu C. A její přátelštější teplota ušetří žaludek šoku, tedy snáze nastartuje trávení.

  1. Nikdy nepijte během jídla

FAKE! „Příjem tekutin před jídlem i během něj pomáhá tvorbě slin, tedy prvotnímu zpracování potravy. Dostatek tekutin stravu ředí i v žaludku, tedy usnadňuje její finální trávení nebo následný pohyb natrávené stravy ve střevech,“ říká k tomu výživová specialistka, MUDr. Václava Kunová. A konečně díky dostatku tekutin se pak živiny a mikroživiny přece také dostanou do celého těla, protože tekutiny, především tedy voda, fungují v těle jako transportní servis.

  1. Voda z PET lahví je zdravotně závadná

FAKE!  Pokud vodu skladujete na místě bez přímých slunečních paprsků, je vše v pořádku. Ale nenechávejte otevřenou vodu, ani vodu ve sklenici dlouho stát na slunci nebo v teple. To pak mají totiž všechny stejný osud: po několika hodinách se v nich začnou množit bakterie.

  1. Kohoutková voda pokryje celý pitný režim

FAKE i PRAVDA! Kohoutková voda může s klidem tvořit základ pitného režimu a v případě dobře složeného jídelníčku, ve kterém nechybí žádné mikroživiny, jej může tvořit dokonce celý. Ale pokud víte, že to s jídlem máte nahnuté, že šidíte především příjem minerálních látek, můžete kombinovat nebo nahradit kohoutkovou ještě s dalšími druhy vody. Jaké to jsou?

  1. Pramenitá. Ta pochází přímo z chráněného pozemního zdroje a patří k tzv. slabě mineralizovaným vodám. Například pramenitá voda Rajec tělu nabízí vyvážený poměr a dobře vstřebatelné množství minerálních látek. A proto je také ideální pro každodenní pití.
  2. Minerální. Přičemž platí, že čím více mineralizovaná, tím menší množství jí při živinově vyvážené stravě potřebujete. Postrádáte-li například vápník, pak klidně volte minerálku s obsahem vápníku, jakou je třeba minerální voda Kláštorná Kalcia, která vám nabídne i další minerální látky, například hořčík.

„Míchat si můžete také domácí limonády, pít teplé i studené čaje nebo ředit vodou 100% ovocné šťávy. A pokud intenzivně sportujete, jsou zásadní iontové nápoje,“ doplňuje kompletní obraz o skladbě pitného režimu MUDr. Václava Kunová.

  1. Pití vody zabrání bolestem hlavy

FAKE i PRAVDA!
Bolesti hlavy můžou mít celou řadu příčin (například přetížení krční páteře při práci u PC). Ale pravda je, že nedostatek tekutin bývá příčinou nejčastější. „Je známo, že už menší dehydratace organismu, tedy ztráta 1‒3 % tělesné hmotnosti například po cvičení, ovlivňuje negativně náladu, soustředění a zvyšuje pravděpodobnost vzniku nepříjemných bolestí hlavy. Dehydratace naruší důležitou rovnováhu elektrolytů v organismu, proto je v momentě, kdy už problém vznikne, lepší tekutiny doplnit minerálkou. Ta, na rozdíl od vody z kohoutku, dodá také chybějící minerální látky,“ doporučuje optimální postup MUDr. Václava Kunová.

  1. Část tekutin můžete přijmout z jídla

PRAVDA! Někdy se to zdá nemožné „upít“ celý objem tekutin, ale to snadno vyřešíte. Perfektním zdrojem tekutin jsou například polévky (od vývarů po zeleninové krémy). „A využít pro doplnění pitného režimu můžete samozřejmě mnoho druhů ovoce a zeleniny. Některé z nich jsou více než z 90 % tvořené vodou!“ podotýká výživová specialistka.

  1. Vypít bychom měli všichni každý den alespoň dva litry

FAKE! Nastavení pitného režimu je individuální! Jiné objemy tekutin potřebují muži a ženy, děti a senioři, sportovci a lidé se sedavým stylem života. O jiné množství vody si tělo říká v létě, odlišné potřeby má v zimě. Roli sehrává jídelníček (ten s dostatkem zeleniny a ovoce není třeba tolik „upíjet“ jako jídelníček plný hotovek), váš věk a také váha. „Ta jediná je asi nejjednodušším orientačním bodem, protože platí, že na 1 kg váhy bychom měli přijímat asi 35 ml (v létě až 45) tekutin denně,“ doporučuje MUDr. Václava Kunová.

  1. Optimální pitný režim usnadňuje hubnutí

PRAVDA! Voda je základem všech procesů probíhajících v těle, včetně metabolických. Usnadňuje trávení, „vytěžování“ živin a mikroživin, odplavuje z těla toxiny. Proto se na pitný režim tlačí, když například bojujete s celulitidou. Voda nakopne i lymfatický systém! Tekutiny také zaženou první pocity hladu a potraviny s vysokým obsahem vody jsou skvělé pro nízký obsah kalorií, tedy můžete jich i při přísnějších dietních opatřeních sníst poměrně velké množství (což je skvělé pro všechny). Vyšší množství tekutin pomáhá aktivací metabolismu spálit několik set kilojoulů denně navíc. To se hodí obzvláště ve vyšším věku, kdy se bazální metabolismus přirozeným způsobem snižuje. A dostatek tekutin přispívá i k vyšší hladině energie, kterou potřebujete při sportování. Pro to všechno je důležité dobře pít!

pr

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *