Novou držitelkou titulu Kozel Mistr výčepní se stala Tereza Petřvalská z olomoucké Kozlovny

Nejlépe letos načepovat Kozla umí Tereza Petřvalská, výčepní z restaurace Kozlovna v Olomouci. Ve finále porazila patnáct výčepních z celé republiky a stala se tak držitelkou ocenění Kozel Mistr výčepní 2021.

Ve finále soutěže Kozel Mistr výčepní se spolu utkalo šestnáct finalistů, kteří vzešli z dvanácti regionálních kol, která proběhla ještě v loňském roce. Všichni finalisté museli prokázat nejen své dovednosti v čepování perfektní hladinky s bohatou krémovou pěnou, ale také ukázat, že umí skvěle pečovat o pivo. Každý Mistr výčepní by měl znát správnou techniku i styly čepování, vědět, jakou teplotu a tlak pivo potřebuje a zároveň znát i zajímavosti z pivní historie.

Podle odborné poroty ve všech těchto disciplínách excelovala Tereza Petřvalská, výčepní z Kozlovny v Olomouci. „Chtěla jsem zažít atmosféru soutěže a porazit své kolegy z naší Kozlovny. Když jsem vyhrála, naplnil mě neuvěřitelný pocit štěstí. Byl to splněný sen,“ komentuje vítězka Tereza Petřvalská. A zároveň vyzývá milovníky piva, aby teď, když jsou hospody zase otevřené, zavítali do své oblíbené hospůdky nebo restaurace, dali si jedno orosené a pozdravili svého výčepního, který se na ně celou dobu těšil. Vítězka získala památeční dřevěnou trofej s Kozlem, spolu s koženou zástěrou a pivem na celý rok zdarma.

Druhou příčku obsadil Daniel Novák z pražské Krymlovské Hospody, třetí místo patří Anně Juránkové z Kozlovky v Hradci Králové. Účast v soutěži dodává prestiž nejen samotným výčepním, ale i podniku, ve kterém soutěžící pracuje, což potvrzuje i Matěj Kučera, majitel Kozlovky v Hradci Králové: „Výčepní, který si prošel soutěží, je pro návštěvníky naší restaurace zárukou, že si u nás vychutnají pivo v té nejvyšší možné kvalitě. A to dokonce od opravdového mistra této profese. Jsme proto velmi rádi, že náš zástupce v soutěži uspěl, byla to pro nás po delší pauze velká vzpruha.“

Soutěž Kozel Mistr výčepní se koná od roku 2019. Finále loňského druhého ročníku, přesunutého kvůli pandemii koronaviru na letošní rok, nyní probíhalo za přísných hygienických podmínek a bez přístupu veřejnosti ve venkovních prostorách Sázavské Kozlovny. Podobné pro oba ročníky ale je, že první příčky soutěže Kozel Mistr výčepní zatím vždy obsadily ženy. „Naše pivo je tu pro všechny! Kozel je výjimečný tím, že chutná téměř všem milovníkům piva, ale právě u žen se těší zvláštní oblibě. To se pravděpodobně odráží i na Mistryních výčepních. Jsme rádi, že pomáháme bořit stereotypy o pivu jako o výhradně mužské záležitosti,“ uzavírá Vojtěch Homolka, sládek Velkopopovického Kozla.

S dlouhodobou úctou k řemeslu dbají ve Velkých Popovicích nejen na uchování a rozvoj tradičních pivovarských dovedností, které historicky stojí za úspěchem českého piva, ale podporují i profese, která se věnují péči o pivo poté, co opustí brány pivovaru. Asi nejdůležitější z nich je právě řemeslo výčepního. Hlavním cílem soutěže Kozel Mistr výčepní je nejen osvěta mezi výčepními, rozvoj této profese a posilování její prestiže, ale především podpora kvality čepovaného piva a úrovně pivní kultury v České republice.

TZ

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *