ČAJ ZLATÁ LILIE
Snad celá Jihovýchodní Asie si oblíbila tento výjimečný čajový kultivar, dobré jméno má i mezi čajovými znalci v Evropě a Severní Americe.
Původní čínský název JIN XUAN 金萱 (tin süan), anglicky GOLDEN DAYLILY, najdete jako přívlastek u mnoha známých vysoce kvalitních a většinou vysokohorských polozelených čajů z Taiwanu. Listy tohoto kultivaru čiší po zpracování ovocnými, mléčnými a kokosovými tóny jak ve vůni, tak chuti, díky čemuž může být také označován jako NAI XIANG 奶香 (naj siang) – MLÉČNÁ VŮNĚ, potažmo MILK OOLONG. Ať hledáte v čajových nálevech mléčné, či jiné tóny, nutno podotknout, že veškeré JIN XUANY obvykle patří mezi ty nejsladší a nejoblíbenější wu longy vůbec. Mají až o 20% vyšší výtěžnost, než jiné kultivary. Ve všech státech s rozvinutou čajovou kulturou fungují výzkumné agroinstituty, které neustále pracují na zkoumání jednotlivých čajových druhů, jejich účincích, senzorických vlastnostech a zlepšování jejich pěstění.
ZLATÁ LILIE byla vyvinuta v roce 1980 v Taiwanu jako kultivar TRES #12 v Tea Research and Extension Station – Čajové výzkumné a rozvojové stanici. Jedná se o křížence typu Ying Zhi Hong Xin a TTSE #8. Vzniknout jí dal vědec Wu Zhenduo, který je také díky svým výsledkům na poli taiwanského pěstitelství nazýván Otec taiwanského čaje. Kultivar TRES #12 pojmenoval z lásky ke své babičce jejím jménem JIN XUAN.
Slavní zástupci JIN XUANU jsou vyrobeny obvykle v taiwanských horách od 1000 m.n.m. výše (v oblastech Nan tou, Alishan, Zhushan, Mingjian, Pinglin), narazíme na ně ale také na čajových plantážích v Thajsku (provincie Chiang Rai okolí hory Doi Phaya Phrai 600 – 800 m.n.m., dále v Doi Angkhang, Doi Inthanon, Doi Tung, Doi Wawee, Chiang Dao), Vietnamu, či Novém Zélandu.
THAILAND WU LONG MAE CHAN 30% oxidace jemně pečen. Osvěživě žlutá barva, v nálevu jsou patrné tóny květin, žlutého melounu a hroznového vína.
ALISHAN WU LONG 30% oxidace jemně pečený. Jasně žlutý nálev, chuť po mléce, bezinkách a čerstvém ananasu.
ALISHAN WU LONG 45% oxidace středně pečený. Nálev jasné radostné oranžové barvy. Chuťové tóny po citrusech, medu a sušených meruňkách.
ALISHAN DARK 95% oxidace hluboce opatrně pečený. Výrazný tmavě oranžový až hnědý nálev. Chutná po karamelu, medu, sušených švestkách.
ALISHAN DARK AGED 2012 95% oxidace výrazně pečený. Sytě hnědý nálev s tóny jablečného moštu, sušených švestek, meruněk a medu.
NANTOU SPECIAL BLACK 100% oxidace výrazně opatrně pečený. Hnědooranžový nálev chutnající po sladkém ovoci, medech a špetce vanilky.
ZHUSHAN KING JASMINE WU LONG 25% oxidace lehounce pečený. Zelenožlutý lehčí nálev omamně vonící po jasmínu, v chuti jemně citrusový, až dřevitý.
Na trhu se již delší dobu vyskytují i chemicky ochucené varianty JIN XUANU a to jako zelený, polozelený, či tmavý čaj. Tyto výrobky bývají často míchány z různých sklizní a kultivarů, nemohou pak nosit název jednoho ušlechtilého druhu. Jestliže si nejste jisti nezávadností těchto produktů, doporučujeme se jim raději vyhnout a investovat peníze do poctivě testovaných originálů, nejlépe v BIO kvalitě. Ačkoli sehnat organické čaje na Taiwanu v Thajsku a v jižní Číně není stále lehké, situace se pozvolna zlepšuje.
Polozelené čaje nejen z tohoto kultivaru pozitivně ovlivňují zdraví a duševní pohodu. Výrazný podíl theinu zlepšuje náladu a rozvíjí fantazii a práceschopnost. Polyfenoly brání vzniku zubního kazu a posilují imunitu proti nežádoucím bakteriím a virům. Obsah vitamínu C podporuje svěžest pleti a též obranyschopnost organismu. Vnitřní i vnější užívání wulongů odstraňuje svědění a vyrážky. Čaje podporují trávení, hubnutí a čištění organismu, odstraňují cholesterol, uvolňují svalové a břišní napětí, snižují horečku.
Všechny JIN XUANY nejlépe vyzní v porcelánových, či terakotových gong fu soupravách s čichátky. Potažmo v gai wanu (misce s pokličkou).
S radostí k taiwanským čajům vlastní sepsal čajovník Hubert Hátle – Dobrá čajovna Václavské náměstí
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!