Jak připravit perfektní bagetu nebo sendvič?

Připravujeme je často – dětem do školy, pro sebe do práce, na výlet nebo dlouhou cestu autem. Řeč je o obložených bagetách a sendvičích. Zapomeňte, že by šlo o nudné jídlo – inspirovat se můžete třeba aktuálním ročním obdobím. Pro přípravu obložené bagety se navíc vyplatí znát pár základních pravidel – například kombinace jednotlivých surovin, jejich skládání nebo to, jak bagetu správně zabalit. Několik rad připravila vývojová specialistka baget a sendvičů pro značku Simply Fresh Hana Kubešová.

 

Pečivo a suroviny na prvním místě

Základem každé chutné obložené bagety nebo sendviče je kvalitní pečivo. Tradiční hutnější druhy baget, rohlíků, ciabatt či toastů ze žitného, pšeničného či celozrnného těsta se skvěle hodí k sytějším náplním. Oproti tomu bagelu a brioškám sluší lehčí suroviny. Co se týká výběrů ingrediencí, můžete se inspirovat ročním obdobím, nicméně vždy se snažte vyvarovat aromatickým sýrům, čerstvé cibuli nebo česneku. Určitě nechcete, aby jejich aroma cítili třeba spolucestující ve vlaku nebo vaši kolegové. Pozor si také dávejte na kombinaci chuťově výrazných surovin – například žampiony a sušená rajčata. Ideální bageta nebo sendvič by měli mít jen jednu výraznou přísadu.

Na podzim dýně, v zimě hermelín

Pokud máte ingredience vybrané, je čas bagetu sestavit. Nezapomeňte používat ostrý nůž, aby všechny přísady byly nakrájeny přesně podle vašich představ. Hana Kubešová pak doporučuje začít pomazánkou. „Tento postup platí jak v naší výrobně baget a sendvičů BAPA ve východních Čechách, tak při domácí přípravě. Základem je pomazánka. Pokud máme tekutější dresink, je lepší bagetu nejdřív zlehka namazat rostlinným máslem. Dresink se pak již nevpije do pečiva a bageta se nerozmáčí,” vysvětluje Kubešová. Následují těžší suroviny jako maso nebo salám, které bagetu zpevní. Na závěr položte sýr nebo zeleninu a pro zvýraznění chuti přidejte čerstvé bylinky.

Ingredience ideálně vybíráme podle sezónnosti. Na jaře připravujeme bagety s čerstvým sýrem, pažitkou, vajíčky nebo jemnou šunkou s máslem nebo lehkým dresinkem. Doplnit je můžeme rukolou, polníčkem nebo paprikou. Léto je ideální období pro využití čerstvých surovin, ale také časem grilování. Pokud do náplně zvolíme grilované maso nebo zeleninu, doplníme jí čerstvými bylinami, skvěle ladí s bazalkou, koprem, koriandrem nebo petrželí. Podzim se nese ve znamení pikantnějších dresinků nebo grilované dýně. Využít můžete ale třeba i pečené kuře, které bude skvěle chutnat se zeleninou a salsou.

Na zimu se pak hodí těžší kombinace, které nás zároveň zahřejí — například trhané hovězí maso nebo hermelín s brusinkovou omáčkou.

 

Jak bagetu správně zabalit?

Díky správnému balení si bageta zachová skvělou chuť a texturu. Zapomeňte ale na svačinové igelitové sáčky nebo potravinové folie. „Pečivo a suroviny ve folii rychleji vlhnou a svačina se tak může i zkazit. V domácím prostředí je ale ideální krabička, plátěný nebo voskovaný ubrousek, a to nejen s ohledem na ekologii,” dodává Hana Kubešová.

A s jakým nápojem si oblíbenou svačinku nejlépe vychutnáte? K bagetám na pomazánkové bázi jsou nejlepší ovocné jemně perlivé limonády s přídavkem bylin, k masovým pak nealkoholické pivo nebo cidery. Teď už nezbývá než se pustit do přípravy své vlastní bagety. Dobrou chuť!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *